Żyć jak pies z kotem – wyjątki potwierdzające regułę

 Żyć jak pies z kotem – wyjątki potwierdzające regułę

Wszyscy doskonale wiemy, że kot plus pies równa się awantura na sto fajerek. Nie musi jednak tak być. Istnieją rasy, które nie tylko mogą, ale chętnie zaprzyjaźnią się z sobą. Sukces tkwi w odpowiednim doborze osobniczym i konsekwencji właściciela. Jeżeli więc kochasz psy w równym stopniu jak koty nie poddawaj się. Jest szansa, że nawet wielki pies może pokochać maleńkiego mruczka.

Pierwsze kroki do sukcesu

Podstawą jest odpowiedni dobór rasy, zarówno psa jak i kota. Zwierzęta powinny mieć wrodzoną skłonność do wzajemnej akceptacji, jest to w wielu wypadkach cecha charakterystyczna danej rasy. Powinny również mieć podobny temperament. Pamiętać należy, że są koty, które dla zasady nie znoszą wszystkich psów i w takim przypadku najmilszy i najbardziej przyjaźnie nastawiony pies nie będzie w stanie zaskarbić sobie jego serca. Sam rozsądek w doborze ras jednak nie wystarczy. Od pierwszych dni psio-kociego obcowania w domu wprowadzone muszą być czytelne zasady. Dobrze jest jeżeli pies przejdzie odpowiednie szkolenie, trening posłuszeństwa. Zdecydowanie trudniej wymagać posłuszeństwa w wykonywaniu poleceń przez kota co nie znaczy jednak, że mruczki mogą pozwalać sobie na wszystko co im się rzewnie podoba.

Najczęstszym powodem wzajemnej niechęci między psami i kotami jest zazdrość o względy właściciela. Warto o tym pamiętać rozdając pupilom pokarm, smakołyki i pieszczoty. Wszelka przypadkowa niesprawiedliwość zostanie natychmiast zauważona i zapłaci za nią nie człowiek a czworonożny współtowarzysz. Także szacunek i prawo do zwierzęcej niezależności należy dozować odpowiednio. Zwierzęta powinny mieć swoje i tylko swoje legowiska, miski i zabawki.

Psy, które lubią koty

Uznać, że cel został osiągnięty, należy w każdym wypadku gdy pies po prostu toleruje kota w domu i odwrotnie. Nie oczekujmy może od razu miłości aż po grób i cieszmy się błogim spokojem.  Rasami, które w zasadzie mogą nam to zagwarantować są:

Labradory

Jedną z głównych cech charakteru przedstawicieli tej rasy, wyhodowanych w Kanadzie, jest życzliwość. Labradory retrievery słusznie zresztą, uważane są za najlepszych przewodników i towarzyszy osób niepełnosprawnych. Labradory są nie tylko przyjazne dla ludzi, nie okażą agresji nawet najbardziej psotnemu i kapryśnemu kotu.

Mopsy

Przedstawiciele tej ozdobnej, wyhodowanej w Chinach rasy, mogą zaprzyjaźnić się ze wszystkimi mieszkańcami domu. Koty w tym wypadku nie są wyjątkiem. Nawet jeśli jest to wyjątkowo złośliwy i agresywny koci indywidualista, pies zaprosi go do wspólnej zabawy. Właściciele muszą wziąć pod uwagę jednak, że mopsy są niesamowicie zazdrosne. Ważne zatem by poświęcać zwierzętom taką samą ilość uwagi.

Spaniele

Te psy mogą stać się świetnymi towarzyszami kotów, głównie w trakcie zabaw. Psy te uwielbiają się bawić, są gotowe przyciągnąć każdego do swoich zabaw. Ponadto koty i spaniele mają wspólne zainteresowania. Chętnie łapią chrząszcze, motyle, gonią myszy.

Pudle

Francuskie piękności uważane są przez wielu ludzi za głupiutkie. Nic bardziej złudnego. Pudle mają łatwy, wesoły charakter, ale są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Dobrze bawią się ze wszystkimi zwierzętami, w tym kotami. Podobnie jak mopsy, pudle mogą być zazdrosne.

Amerykańskie cocker spaniele

Angielscy przedstawiciele tej rasy zwykle nie lubią kotów, uważają je wręcz za wrogów. Natomiast amerykańskie cocker spaniele świetnie się z nimi dogadują. Można pozazdrościć im nieograniczonych pokładów cierpliwości. Psy są szczególnie przyjazne zwierzętom, z którymi się wychowują od małego.

Maltańczyki

Te ozdobne psy, pomimo niewielkich rozmiarów, uważają się za głównych obrońców każdego, kto mieszka z nimi w domu. Pies rzuca się w geście obronnym nie tylko na tego, kto chce zaszkodzić właścicielowi, ale także na osoby zagrażające domowemu kotu.

Bernardyny i nowofundlandy to rasy, które jeżeli nie zapałają uczuciem do mniejszego, bezbronnego stworzenia to na pewno nie zrobią mu krzywdy. W najgorszym wypadku zupełnie zignorują kocią obecność. Teoretycznie z kotami powinny dogadać się również: owczarki niemieckie, shih tzu, alabai, setery irlandzkie czy leonbergery.

DW/fot. Pixabay.com

Zobacz także