Zoofizjoterapia. Czy i kiedy nasz pies potrzebuje terapeuty?

 Zoofizjoterapia. Czy i kiedy nasz pies potrzebuje terapeuty?

Zoofizjoterapia nazywana jest także fizjoterapią weterynaryjną. Inaczej mówiąc to rehabilitacja zwierząt. Zoofizjoterapia jest nowym działem medycyny weterynaryjnej, który wykorzystuje fizjoterapię, aby poprawić funkcjonowanie i ruchomość stawów, oraz mięśni u zwierząt.

Najczęściej pacjentami zoofizjoterapeutów są właśnie psy.

“Psi opiekunowie często nie zdają sobie sprawy z tego, że z ich psem zaczyna dziać się coś złego. 🐶🤕 Psy mają dużo wyższy próg bólu niż ludzie. Często pokazują że boli, dopiero gdy ból jest na prawdę silny. Czasami objawia się on w bardzo drobnych zmianach w zachowaniu psiaka – innym chodzie, częstszych zmianach pozycji podczas leżenia, zmianą aktywności psiaka. 🐕💫 W innych przypadkach zmiany w zachowaniu psa o podłożu bólowym mogą być bardzo wyraźne, a nawet powodować rozmaite problemy behawioralne. Dlatego też, kiedy tylko zauważymy nawet drobną zmianę w zachowaniu naszego pupila, powinna być ona dla nas sygnałem, żeby zgłosić się do lekarza weterynarii, który zdiagnozuje problem. 👩‍⚕️🐾 Lekarz po zbadaniu i postawieniu diagnozy może zalecić rehabilitację u fizjoterapeuty”

– czytamy na profilu facebookowym “Wymarzony pies – opieka i szkolenie psów”.

“Dobrym powodem zgłoszenia się do fizjoterapeuty jest także chęć zapobiegania powstawaniu problemów. 🐶🤸‍♀️ Coraz więcej opiekunów psów sportowych, wystawowych, ale także rodzinnych, korzysta z pomocy psiego fizjoterapeuty, nie tylko podczas rehabilitacji po przebytych urazach i kontuzjach, ale także aby zapobiec im w przyszłości. Podczas konsultacji psi fizjoterapeuta może ocenić stan umięśnienia psa, sprawdzić czy nie ma reakcji bólowych na dotyk w konkretnych miejscach i czy psiak porusza się prawidłowo. 🐕⚡️ Jeżeli zauważy jakieś nieprawidłowości, powinien skierować psa do lekarza weterynarii. Może także zalecić odpowiednie formy fizjoterapii, ćwiczenia czy masaże, które wzmocnią ogólną formę fizyczną naszego pupila”

– informują admini profilu “Wymarzony pies – opieka i szkolenie psów”.

Zoofizjoterapeuta jest osobą wchodzącą w skład weterynaryjnego zespołu medycznego. Celem pracy zoofizjoterapeuty jest poprawa stanu psychofizycznego pacjenta weterynaryjnego, poprzez zastosowanie zarówno zabiegów profilaktycznych jak i leczniczych. Zoofizjoterapeuta przeprowadza zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii oraz masażu. Ściśle współpracuje z lekarzem weterynarii oraz właścicielem zwierzęcia czerpiąc od nich wiedzę o stanie zdrowia pacjenta, jego postępach i ograniczeniach w terapii.

FB/PCKZ/Wikipedia/RW

fot. zoofizjoterapia.edu.pl

 

 

Zobacz także