Zapalenie ucha u psów. Wyjątkowo bolesna infekcja

 Zapalenie ucha u psów. Wyjątkowo bolesna infekcja

Charakterystyka infekcji ucha u psów jest doskonale opisana w literaturze przedmiotu. Zapalenie ucha psa to zapalenie przewodu słuchowego (najczęściej zewnętrznego). Choroba bywa czasami bardzo dokuczliwa i odczuwalna dla naszych pupili.

Zapalenie ucha bywa bardzo bolesne i może być również wyjątkowo skomplikowane medycznie, jeśli dotyczyć będzie także wewnętrznych struktur ucha. Dlatego leczenie takiej infekcji musi być rygorystyczne.

Zapalenie ucha jest częstym problemem skórnym u psów. Rzeczywiście, zapalenie ucha u psów jest problemem dermatologicznym, ponieważ w praktyce trudno zazwyczaj o dostępnych laryngologów dla zwierząt. Ponadto, zwykle jest to zapalenie ucha zewnętrznego, które dotyczy zewnętrznego przewodu słuchowego. Stąd leczenie związane jest zazwyczaj z dziedziną dermatologiczną weterynarii.

Istnieje również zapalenie ucha środkowego i infekcje wewnętrzne, które dotykają głębszych struktur ucha i są poważniejsze oraz bywają wyjątkowo bolesne dla psa.

Punktem wyjścia dla zapalenia ucha jest nagromadzenie woskowiny, naturalnego zjawiska samooczyszczania ucha, które zaczyna boleć wówczas z różnych przyczyn (ciało obce, pasożyt, alergia itp.). Ta akumulacja prowadzi do stanu zapalnego, a następnie – w niektórych przypadkach – do wtórnej infekcji związanej z działaniem grzybów lub bakterii.

W przypadku przewlekłego zapalenia ucha konieczne będzie zachowanie czujności. Infekcja nieleczona może się pogłębić, a kiedy infekcja ucha staje się przewlekła i powtarza się 2-3 razy w roku, staje się trudniejsza do opanowania.

Źródło: fr.virbac.com

Tłumaczenie: Robert Wyrostkiewicz

fot. Pixabay.com

Zobacz także