Dog Walker – Wyprowadzacz Psów. Oferta usług jest coraz szersza

 Dog Walker – Wyprowadzacz Psów. Oferta usług jest coraz szersza

Wyprowadzacz psów to zawód, który na świecie doczekał się wielu platform oferujących takie usługi. To, że większość psów potrzebuje dużo ruchu i poświęconego im czasu wydaje się oczywistością, tak samo jak fakt, że ludzie pracujący nie zawsze mogą pozwolić sobie, by odpowiednio dużo uwagi poświęcić swym czworonogom. Coraz szersza oferta usług związanych ze sferą opieki nad pupilami pozwala pogodzić potrzebę posiadania psa czy kota z aktywnością zawodową.

Doświadczony wyprowadzacz psów, bo tak brzmi polski odpowiednik anglojęzycznego dog walkera, jest w stanie sprostać oczekiwaniom większości potrzeb właścicieli i ich czworonogów. Problemu nie stanowią zajęcia podstawowe takie jak spacery z psem na zewnątrz, jak również spędzanie z nim czasu, karmienie i zabawy.

Zazwyczaj pies jest w stanie przyzwyczaić się do spędzenia kilku godzin bez obecności swojego opiekuna, jednak jeżeli czas ten się wydłuża, a po powrocie z pracy w  wyniku zmęczenia właściciel nie jest w stanie aktywnie spędzać czas z pupilem, ten staje się samotny, apatyczny, czasem agresywny, bo po prostu nieszczęśliwy. Mowa tu o lęku separacyjnym, ale też nie tylko. W tym właśnie miejscu pojawia się potrzeba zatrudnienia osoby, która w odpowiedni sposób zaradzi na pustkę i nudę naszych pupili.

Powstałe w sieci specjalne platformy gromadzą dane zarówno osób oferujących swą gotowość do podjęcia pracy jak i poszukujących opieki dla zwierząt. Usługą podstawową jest spacer z psem. Najczęściej pierwszy, będący „sesją zapoznawczą” trwa krócej i w ramach promocji jest tańszy. Kolejne spacery wyceniane są w zależności od czasu poświęconego psu i wahają się od 15 do 60 zł w granicach od pół do pełnej godziny. Czas liczony jest od momentu wyjścia z psem z domu. Istnieje także możliwość zlecenia przygotowania pupila do spaceru przez wyprowadzacza, gdy nie ma nikogo w domu, oczywiście po wcześniejszym przekazaniu kluczy. Przed wyjściem pies zostaje wyposażony w GPS, a właścicielowi wysyłany jest link pozwalający mu śledzić przebieg spaceru. Po zakończeniu aktywności dog walker zobowiązany jest do przekazania psa właścicielowi, a jeżeli ten jest nieobecny do umycia psich łap, zabezpieczenia odpowiedniej ilości wody i pokarmu oraz zabezpieczenia czworonoga w domu. Część platform, z bardziej rozbudowanym pakietem usług, wymaga od swoich pracowników przekazania właścicielom psów raportu z wykonanego zadania w formie opisowej, tu ze zwróceniem uwagi na zachowanie psa podczas spaceru oraz multimedialnej np. relacji fotograficznej.

W zależności od własnych kwalifikacji, wyprowadzający psa może go szkolić, albo jedynie zaspokajać jego potrzeby społeczne i fizyczne. Oprócz umiejętności zaspokojenia chęci zabawy i ruchu czworonoga wyprowadzacz psów powinien przygotować się na dość licznie występujące konieczności deeskalacji i rozwiązywania konfliktów. Najczęściej poszukiwane są osoby z doświadczeniem w opiece nad zwierzętami, terapeuci behawioralni, studenci weterynarii, pedagogiki. Dog walker, który nawiąże dobrą relację z podopiecznym i wzbudzi zaufanie opiekuna może z czasem rozszerzyć zakres swej współpracy w formie dłuższej czasowo opieki w swoim lub „psim” domu, w ciągu dnia, nocy czy nawet urlopu właściciela czworonoga. W takich wypadkach stawki to kwestia indywidualnej wyceny choć z reguły ok. 100 zł za dobę i prawie dwa razy tyle za opiekę w domu dog walkera i kilkaset złotych za podobną usługę w ramach miesięcznego abonamentu.

Wyprowadzający psy zazwyczaj nie oferuje swoich usług wszystkim psom. Również one muszą spełniać pewne warunki, przede wszystkim powinny być uspołecznione. Pies musi wykonywać polecenia, reagować na podstawowe komendy a także być zdrowy. Usługa jest świadczona tylko wtedy, gdy można wykazać, że pies przeszedł wszystkie obowiązkowe szczepienia. Dobrze jest gdy pies posiada ubezpieczenie OC.

Nie ma kierunkowych szkoleń, by zostać wyprowadzaczem, czy nawet opiekunem dla psów. Miłość do psów i doświadczenie w radzeniu sobie z nimi to podstawowy wymóg. Ponieważ to nie pies płaci, konieczna jest również umiejętność porozumiewania się z ludźmi. Jeśli ktoś nie jest pewien, czy to odpowiednie dla niego zajęcie może na początek skontaktować się ze schroniskiem dla zwierząt. Tam jest ogromna potrzeba wychodzenia na spacer ze zwierzętami i niebywała tym samym okazja do sprawdzenia się w roli wyprowadzacza.

fot. Pixabay.com

Zobacz także