Wypadanie gruczołu łzowego trzeciej powieki

 Wypadanie gruczołu łzowego trzeciej powieki

Choroba, czy też konkretniej, patologia polegająca na wypadnięciu gruczołu łzowego trzeciej powieki określana jest przez specjalistów w różny sposób. Powszechnie schorzenie to, ze względu na charakterystyczny kolor obrzmiałego gruczołu przypominający przejrzały owoc, określane jest mianem wiśniowego oka. W terminologii tego zjawiska spotkać możemy się również z nazwą gruczolaka trzeciej powieki. Bez względu na to jak je nazwiemy jest to schorzenie wymagające interwencji weterynaryjnej a często nawet chirurgicznej.

Schorzenie typowe dla ras

Wypadanie, czy też utrata, gruczołu łzowego trzeciej powieki dotyczy zarówno psów jak i kotów. Pojawia się zwykle u młodych zwierząt, poniżej 1 roku życia, w okresie aktywnego wzrostu. Najczęściej dotyczy psów i kotów ras ramienno-głowowych takich jak buldogi, mopsy, persy, tych o luźnym typie budowy i dużej głowie czyli cane corso, mastiffy, nowofundlandy, dogi niemieckie oraz,czworonogów z wyraźnym przejściem od czoła do pyska  jak u amerykańskiego cocker spaniel, cavalier king charles spaniele, shar pei, chow chow, ale również często choroba występuje u psów rasy beagle, basset hound, bloodhounds.

Przyczyny występowania patologii

Czynniki mające wpływ na występowanie wiśniowego oka nie są do końca poznane. Wypadnięcie gruczołu łzowego najczęściej występuje tylko po jednej stronie, ale zdarzają się przypadki obustronnej patologii. Zazwyczaj do stanu tego prowadzą różno przyczynowe  osłabienia tkanek utrzymujących trzecią powiekę w odpowiednim miejscu.

Najczęstszymi przyczynami wypadania gruczołów łzowych są:

  • osłabienie więzadeł utrzymujących ją w normalnej pozycji,
  • odwrócenie podstawy chrząstki trzeciej powieki,
  • nowotwór gruczołu łzowego (gruczolak),
  • przerost gruczołu trzeciej powieki z powodu białaczki,
  • genetyczne predyspozycje,
  • czynnikiem inicjującym zerwanie więzadła trzymającego gruczoł może być również uraz trzeciej powieki, jej okaleczenie podczas zabawy, lizania łap, biegania po lesie itp.

Diagnozowanie i leczenie

Opadły gruczoł łzowy obserwuje się w postaci zaokrąglonego obrzęku wewnętrznego kącika oka, który może pojawiać się okresowo lub trwale. Obrzęk o intensywnie różowym kolorze osiąga zazwyczaj rozmiary średnicy 10-15 mm. Spojówka jest w stanie zapalnym, z możliwym przerostem pęcherzyków, łzawieniem, z wydzieliną ropno-śluzową.

Zapalenie, nawet w przypadku infekcji, nie jest przyczyną choroby, więc podawanie kortykosteroidów i antybiotyków jest nieskuteczne. Manipulacyjne „wtłoczenie” gruczołu również nie przynosi efektów, ponieważ w przypadku osłabienia mięśni gruczoł ponownie wypadnie w najlepszym wypadku za kilka dni, a nawet za kilka minut po manipulacji.

Skutecznym leczeniem tej patologii jest działanie chirurgiczne. Powinno one mieć na celu repozycjonowanie i utrwalenie opadłego gruczołu łzowego w normalnej pozycji. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu.

Istnieją różne warianty takiej operacji, kryteria prawidłowej techniki są następujące:

tkanka gruczołowa musi być całkowicie zachowana, nie należy naruszać integralności trzeciej powieki a po okresie pooperacyjnym należy w pełni przywrócić ruchomość trzeciej powieki i jej cechy funkcjonalne.

Usunięcie gruczołu lub chrząstki trzeciej powieki odbywa się tylko w ostateczności, najczęściej w przypadku wystąpienia guza. Po usunięciu gruczołu odpowiedzialnego za znaczną część produkcji łez, istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju ”zespół suchego oka”, zapalenie rogówki i wynikająca z tego stanu utrata wzroku.

Choroba, patologia ta, nie jest śmiertelną. Nie znaczy to, że można ją zbagatelizować. Po pierwsze, zdecydowanie nie dodaje ona psu „atrakcyjności wyglądu”. Po drugie, wypadnięcie i opuchlizna zaburza funkcjonalność gruczołu łzowego, co może prowadzić do zapalenia rogówki i spojówek a za nimi idą już poważne konsekwencje.’

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także