Towarzyskie piękności z Kolorowej Zagrody

 Towarzyskie piękności z Kolorowej Zagrody

Psy ozdobne i do towarzystwa – to cieszące się coraz większą  popularnością rasy psów domowych takie jak shih tzu, hawańczyk i  pudel.

„Rasy te fascynują mnie, ponieważ nie są  kłopotliwe i przy odpowiednim zaangażowaniu wychowanie i ułożenie ich nie sprawia kłopotu. Są to psy małych rozmiarów i można je zabrać ze sobą wszędzie, ich piękne fryzury i wyjątkowy wygląd wprawiają w zachwyt. Co ważne, rasy tych psów bez problemu akceptują się wzajemnie”

– mówi pani Anita Niciejewska z Kolorowej Zagrody.

Shih tzu ozdobny towarzysz

Shih tzu  to typowy pies ozdobny i taka rola była mu od zawsze przypisana. Jest niezwykle towarzyski, potrzebuje obecności człowieka i źle znosi samotność. Choć jest wesoły, energiczny i lubi się bawić, jego aktywność można określić jako umiarkowaną. Rasa ta, ze względu na długi włos, wymaga częstej i dość czasochłonnej pielęgnacji.

„Shih tzu to leniuszek, który po zabawie potrzebuje snu. Każda z ras, które hoduję, to psy towarzyszące człowiekowi. Potrzebują bardzo dużo uwagi oraz obecności właściciela, nie są to psy, które dobrze znoszą samotność. Nie nadają się zatem na towarzysza dla osób bardzo zapracowanych i niecierpliwych”

– podpowiada hodowczyni.

Hawańczyk, aktywny i energiczny

Hawańczyk – jest łatwy w szkoleniu, dlatego świetnie sprawdzi się nawet u niedoświadczonych właścicieli. Nadaje się on zarówno dla rodzin z dziećmi, par bezdzietnych, jak i osób samotnych. To bardzo aktywna rasa, przepada za spacerami i zabawami. Wymaga uwagi właściciela. Mało szczeka, więc nie nadaje się na psa stróżującego, za to dobrze sprawdzi się w mieszkaniu, ponieważ nie będzie uciążliwa dla sąsiadów. Zostawiając hawańczyka samego, zadbajmy o jego potrzeby i dajmy mu zabawki lub gryzaki, by właściwie ukierunkował swoją energię i nie zdemolował mieszkania.

„Hawańczyki mogą zamieszkać i w bloku, i w domu z ogródkiem, ale oczywiście muszą nocować pod dachem. Rasy te nadają się do miejskiego trybu życia, jednak nie należy myśleć, że są do tego stworzone, trzeba je do tego nauczyć i zapewnić odpowiednią ilość ruchu. Dlatego niezbędne są częste spacery i eksploracja terenu.”

-mówi pani Anita.

Inteligentne pudle

Choć pudel mieści się w grupie psów ozdobnych i do towarzystwa, pierwotnie wykorzystywany był jako pies myśliwski i cyrkowy. Wymaga sporo ruchu, świetnie sprawdzi się w psich sportach. Jest żywy, wrażliwy i inteligentny, ukierunkowany na kontakt z właścicielem.

„Rasy które hoduje to pudle, hawańczyki i shih tzu. Charakter każdego psa jest inny, jeden jest bardziej szalony, drugi mniej, jeden lubi więcej spać, drugi mniej. Wszystkie uwielbiają towarzyszyć człowiekowi, wymagają też jego uwagi. Należy pamiętać o ich potrzebach pielęgnacyjnych. Rasy te mają włosy, które rosną. Brak odpowiedniej pielęgnacji mógłby się źle skończyć. Trzeba je regularnie czesać i obcinać, stosować odpowiednie kosmetyki. Ich dieta musi być dobrze zbilansowana, żeby zaspokoić ich potrzeby żywieniowe.”

Hodowla z sercem

Przygoda pani Anity zaczęła się przypadkiem, lecz obecnie liczebność jej psiej familii jest większa od zasobów ludzkiej rodziny.

„Uszczęśliwia mnie ta moja pasja. Dzięki niej udało mi się połączyć wiele psów z ich właściwymi ludźmi. Moja hodowla to hodowla z sercem, zawsze staram się wsłuchiwać w potrzeby ludzi, badać ich sposób życia i temperament, by dobrać  pieska pod daną osobę, jej styl życia i warunki i tym samym zapewnić obydwu stronom wspólny, szczęśliwy dom. Wiele psów z Kolorowej Zagrody pracuje w dogoterapii, niosą pomoc innym. I to jest dla mnie ogromna satysfakcja.”

 

 

Aneta Niciejewska

Hodowla z Kolorowej Zagrody

Łagiewniki pod Wieluniem

Zobacz także