To nie wymysł bajkopisarzy. Koty naprawdę lubią jeść myszy

 To nie wymysł bajkopisarzy. Koty naprawdę lubią jeść myszy

W większości bajek, w których jednym z bohaterów jest kot, pojawia się wątek pogoni za myszami. Jest to tak utarty obrazek jak jeż niosący na swych igłach czerwone jabłko. Różnica polega na tym, że w rzeczywistości jeże nie przepadają za jabłkami a koty za myszami owszem.

Mysz warta jest pogoni

Myszy są dla kotów atrakcyjne i to pod wieloma względami. Stanowią wartościowy element diety i są genialną alternatywą na nudę. Pogoń za nimi ćwiczy sprawność, wyostrza zmysły i najzwyczajniej w świecie jest świetną zabawą. Te niewielkie gryzonie skolonizowały wiele środowisk we wszystkich szerokościach geograficznych. Świetnie odnajdują się zarówno w warunkach miejskich jak i wiejskich. Przez swoje wszędobylstwo są łatwo dostępne. Jest to jednak mimo wszystko poboczny argument. Głównym powodem, dla którego koty z lubością jedzą te gryzonie są walory dietetyczne produktu o nazwie „mysz”.

Mała mysz „wielki” posiłek

  • Myszy stanowią dla kotów odpowiednio zbilansowaną dietę. Wielkość zdobyczy całkowicie zaspokaja apetyt kota. Koty nie jedzą na zapas, mogą pochłaniać tylko tyle, ile pomieści ich niewielki żołądek. Standardowa mysz wielkościowo jest jak najbardziej odpowiednia.
  • Te małe gryzonie zawierają do pięciu razy więcej aminokwasu jakim jest tauryna niż np. wołowina. Jest to składnik bardzo ważny dla podstawowego funkcjonowania organizmu kota. Tym samym mięso myszy jest dla nich najzdrowsze. Bez tauryny kot nie może prawidłowo funkcjonować, a małe kocięta prawidłowo się rozwijać. Jej niedobór oznacza ryzyko poważnych chorób a w skrajnych przypadkach nawet śmierci kota.
  • Skóra myszy jest bardzo bogata w pierwiastki śladowe, zwłaszcza siarkę. Siarka jest składnikiem metioniny i cystyny, substancji, których koty potrzebują tak dla doskonałego zdrowia jak i urody.
  • Koty zjadając mysie tusze w całości gaszą również pragnienie, pobierając z tego posiłku wodę, której organizm potrzebuje podczas jedzenia.
  • Myszy są dla kotów również źródłem węglowodanów, które znajdują się w przewodzie pokarmowym myszy.

Poza myszami koty chętnie polują na szczury i ptaki. Z uwagi na to, że te stanowią jednak większe wyzwanie, szczur z uwagi na gabaryty, ptak na umiejętność latania, kocury chętniej jako cel obierają wielbicielki serów.

PS/fot. Pixabay.com

Zobacz także