Szpic miniaturowy – Pomeranian. Mały, ale byk!

 Szpic miniaturowy – Pomeranian. Mały, ale byk!

Pomeranian to szpic miniaturowy i jest rasą związaną z Pomorzem, czyli głównie nadbałtycką Polską i Niemcami. To oznacza właśnie słowo Pomerania, czyli Pomorze, jednak jego popularność z dnia na dzień rośnie na całym świecie.

Szpic miniaturowy zaskakuje nie tylko swoim rozmiarem, czy jak mówią inni – karłowatością, ale także charakterem. Jest to pies asertywny i tryskający energią. Posiadacze pomeranianów twierdzą, że jest to pies żywotny, zdecydowany, charakterny, innymi słowy „mały, ale byk!”. Zwłaszcza duchem.

Dzięki niewielkiej wysokości w kłębie (około 20 cm), szpic miniaturowy naprawdę zasługuje na swoją nazwę. To prawdziwy szpic w miniaturowym rozmiarze i o wadze około 3,5 kilograma, co czyni go lżejszym psem niż większość kotów.

Gęsta i obszerna sierść dzięki grubemu podszerstkowi nadaje pomeranianowi pełnię wyjątkowego wyglądu. Szpic miniaturowy może być biały, piaskowy, czarny, kremowy lub mieć kilka różnych odcieni. Jego kryza, przypominająca lwią grzywę, otacza głowę. Szeroko otwarte oczy pomorskiego psa i jego lisi pysk nadają mu aparycję psa czujnego z zawsze uważnym spojrzeniem.

Szpic miniaturowy pochodzi od szpica niemieckiego. Chociaż szpic jest jedną z najstarszych ras psów, hodowla szpiców miniaturowych nasiliła się w ostatnich dziesięcioleciach. Zgodnie z najbardziej powszechną, potoczną definicją szpic miniaturowy, pomeranian to rasa psa, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych.

W klasyfikacji World Kennel Union pomeranian (szpic miniaturowy) znajduje się pod numerem 5.36.

Hodowla tych małych futrzaków wywołała także krytykę, ponieważ niewielkich rozmiarów szpice są podatne na choroby, przynajmniej bardziej niż ich więksi, bardziej odporni kuzyni.

Szpice miniaturowe są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii i znane tam są pod nazwą „King of Toys”.

W Polsce szpice miniaturowe hodoują m.in. hodowcy z Polskiego Porozumienia Kynologicznego.

Robert Wyrostkiewicz

Na zdjęciu główny Robert Wyrostkiewicz i Barbara Maruntelu z jej szpicem miniaturowym

Źródło: zooplus.fr – Spitz nain (loulou de Poméranie)

Fot. RW

 

Robert Wyrostkiewicz

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także