Szkolenie psów: „Właściciel musi być ciekawszy i ważniejszy od otoczenia”

 Szkolenie psów: „Właściciel musi być ciekawszy i ważniejszy od otoczenia”

Szkolenie psów to dość ogólne pojęcie. Niektórym kojarzy się ze zwierzętami podporządkowanymi człowiekowi, rygorem i cyrkiem. Nic bardziej mylnego.

W naszej szkole staramy się, aby trening dla psa i jego opiekuna był czymś przyjemnym. Zaczynamy bardzo wcześnie, aby od pierwszych dni budować więź i zaufanie. Na pierwsze zajęcia dla szczeniąt zapraszamy już trzymiesięczne pociechy. W tak młodym wieku kładziemy nacisk na to, aby szczenię było dobrze socjalizowane i poznało szkolenie z jak najlepszej strony, dosłownie wszystko: ludzie, zwierzęta, przedmioty, pojazdy i dźwięki mogą się kojarzyć z czymś dobrym i fajnym. Przy okazji, uczymy jakie zachowania są pożądane i co opłaca się robić, a które czynności nie przynoszą oczekiwanych skutków.

Kolejnym etapem uczenia jest wiek tzw. psiej młodzieży, gdzie i pies i właściciel zdążyli się dobrze poznać i są w stanie przewidzieć swoje zachowania. Na tym etapie oprócz miłości i zabawy ważna jest dyscyplina, w postaci pewnych zakazów oraz zwiększanie poziomu trudności treningów, dodawanie bodźców oraz rozproszeń.

Właściciel musi być ciekawszy i ważniejszy od otoczenia. A to czasami wymaga od nas sporego zaangażowania.

Najtrudniejszym etapem to wiek od 8 do 13 miesięcy, gdzie w grę wchodzi dojrzewanie, hormony i odwaga. Pies próbuje swoich sił, a nasza rola polega na dalszym asertywnym treningu; nie poddawaniu się i dalszej współpracy. Dlatego decydując się na psiego przyjaciela powinnyśmy bardzo odpowiedzialnie do tego podejść.

Kinga Hawrylczuk & Grzegorz Mieszczanin

Active DOG – Szkolenie psów

Zobacz także