Sterylizacja czy kastracja? Podobna skuteczność, ale…

 Sterylizacja czy kastracja? Podobna skuteczność, ale…

Aby zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu się kotów i rodzeniu kolejnych młodych, kastracja i sterylizacja to dwa działania o tym samym poziomie skuteczności. Jednak kastracja kotów ma większy wpływ na ich zachowanie, zarówno samic, jak i samców.

Kastracja kota ma wiele zalet. Koty wykastrowane są mniej agresywne i bardziej pewne siebie. Z drugiej strony, koty wykastrowane mają zwykle mniejszy obszar łowiecki, co zmniejsza ryzyko wypadków i walk z innymi kotami. Wysterylizowane samice nie mają rui, a wykastrowane samce powstrzymują się od oznaczania mieszkania moczem. Przeciętnie koty wykastrowane mają dłuższą oczekiwaną długość życia niż koty niewykastrowane, są mniej zestresowane i bardziej zrównoważone. Wreszcie kastracja lub sterylizacja kota w naturalny sposób zapobiega jego rozmnażaniu.

Podczas kastracji kota usuwane są gruczoły płciowe, które produkują hormony: jądra u samców i jajniki u samic. To standardowa procedura, wykonywana przez lekarza weterynarii. U samców mosznę otwiera się przez małe nacięcie, nasieniowody i naczynia krwionośne są zawiązywane lub podwiązywane, a jądra są usuwane. U kotek procedura jest bardziej złożona. Rzeczywiście, konieczne jest uzyskanie dostępu do jajników poprzez nacięcie ich brzucha. Nierzadko w tym samym czasie usuwa się macicę. Operacja ta nie jest skomplikowana, jednak jest bardziej inwazyjna (i kosztowniejsza) niż kastracja kocura, która jest wykonywana zewnętrznie.

Z kolei sterylizacja może również sprawić, że twoje zwierzęta będą bezpłodne, ponieważ odpowiednie narządy u kotów i kotek są odpowiednio odcięte. W ten sposób zapłodnienie może już mieć miejsca. Poza tym zjawiskiem nic się nie zmienia, ponieważ zachowana jest produkcja hormonów i instynkt rozrodczy kotów. Innymi słowy i dla przykładu, kot ma jedynie odcięty nasieniowód, ale funkcjonuje bez takich ingerencji jak przy kastracji.

RW/zooplus.fr/fot. Pixabay.com

 

 

Zobacz także