Shar Pei – chiński pies o skórze z piasku

 Shar Pei – chiński pies o skórze z piasku

Chińska rasa psów rasy shar pei istnieje od setek lat. Psy były hodowane by pomagać w polowaniach, chronić i kierować stadami. Dziś shar pei znany jest głównie z charakterystycznych krótkich włosów i pomarszczonej skóry. Nie pamięta się już, że pies ten potrafił ciężko pracować i odwdzięczając się tym samym swemu panu za opiekę. Popularność zyskał dzięki oddaniu i miłości, jaką obdarza swą ludzką rodzinę.

Nazwa rasy psów shar pei w sensie dosłownym oznacza mniej więcej tyle co twardy włos w kolorze piasku czy po prostu skórę z piasku. Inną niezwykłą cechą tego psa są pomarszczone fałdy skóry, które sprawiają, że wygląda jak ubrany w zdecydowanie za duży garnitur. W połączeniu z małymi uszami na dużej głowie, niewielkim pyskiem i fioletowym językiem sprawia, że wygląd tego psa jest naprawdę oryginalny.

Ta ciekawa eksterierowo aparycja shar pei’a  przyciąga wiele osób i często skłania ludzi do wyboru shar pei na towarzysza rodziny. Najczęściej wybór okazuje się strzałem w dziesiątkę, gdyż jest to spokojny pies, który bez problemu może zamieszkać w niewielkim mieszkaniu. Jednak nie tylko wygląd czyni go wyjątkowym.

Shar pei jest psem niezależnym, często podejmującym kilka inicjatyw jednocześnie. Jego opiekuńczy charakter i historia psa bojowego dają mu podstawy by był wspaniałym opiekunem i obrońcą zarówno swojej rodziny jak i majątku. Zdarza się jednak, że potrzebuje odpowiedniego szkolenia, które nauczy go nie reagować przesadnie na ludzi i zwierzęta, których nie zna.

Shar Pei potrzebuje stabilnego, surowego i doświadczonego lidera. Należy w miarę możliwości pozyskać szacunek i zaufanie psa i odpowiednio się z nim obchodzić, a wtedy jego oddanie będzie stuprocentowe.

Podstawowe szkolenie posłuszeństwa jest niezbędne i to od pierwszych miesięcy szczeniaka z uwagi na wytrwały i niezależny charakter shar pei’a.

Pies ten lubi towarzystwo ludzi bardziej niż jakakolwiek inna rasa psów i uwielbia być stale u boku swojego właściciela. Na jego temperament wpływają różne czynniki, w tym dziedziczność, edukacja i socjalizacja. Szczenięta z miłym temperamentem są wesołe, zabawne i chętnie podchodzą do ludzi.

Pod względem pielęgnacji jest psem czystym i ani nie zaleca się, ani nie ma konieczności częstych kąpieli. Ze względu na swą pomarszczoną skórę bywa podatny na problemy dermatologiczne dlatego obszary te wymagają regularnej obserwacji i częstej pielęgnacji.

Daria Wyrostkiewicz – NaPsiTemat.pl

fot. Pixabay.com

Daria Wyrostkiewicz

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także