PUPPY UGLIES – czyli wymiana sierści szczenięcej na dorosłą u pomeranianów

 PUPPY UGLIES – czyli wymiana sierści szczenięcej na dorosłą u pomeranianów

Pomeraniany to wyjątkowa rasa, która posiada podwójną sierść. Składa się z warstwy wewnętrznej – podszerstka, oraz warstwy zewnętrznej – włosa okrywowego.

Szczenięta w wieku 4-7 miesięcy przechodzą fazę wymiany sierści szczenięcej na dorosłą. Wielu nowych właścicieli przeżywa stres związany z tym okresem. Zastanawiają się czy ich pies jest na pewno rasowy. Ten etap jest normalną fazą rozwoju u pomeranianów.

W wieku ok. 4 miesięcy (czasami wcześniej) możemy zauważyć, że nasza dotychczas „puchata kuleczka” zaczyna mocno gubić sierść, kufa wydłuża się, łapki robią się długie i chude, uszy wydają się być zbyt duże. Pyszczek wygląda jak u małpki tzw. „monkey face”. Bywa to frustrujące, ale nie należy się tym przejmować, ponieważ to tylko problem estetyczny.

W pierwszej kolejności zauważymy ciemniejsze ostre włosy okrywowe wzdłuż grzbietu. To dobry znak, który mówi nam o prawidłowej przemianie.

Nie da się zatrzymać ani uniknąć tego etapu, jest to uwarunkowane genetycznie i szczenię przejdzie tę fazę bez względu na to czy będziemy używać drogich kosmetyków czy suplementów.

Możemy pomóc psu wymienić szybciej sierść systematycznie go czesząc i kąpiąc. Wyczesywanie pomoże pozbyć się martwej sierści, która pozostawiona może powodować tworzenie się kołtunów, które z kolei są przyczyną słabego dostępu powietrza, co stwarza doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Kąpiel natomiast usunie nagromadzony bród i sebum, które zatykają pory.

Zmiana sierści powoduje czasem zmianę koloru, kremowe szczenię może stać się rude, a białe staje się kremowe. Zazwyczaj ciemne szczenięta jaśnieją, a jasne ciemnieją.

Psy mogą różnie przechodzić ten okres. Czasem jest to spektakularne, kiedy nasz maluch wygląda jak nieopierzony kurczak, a czasem wymiana sierści następuje stopniowo. Zależy to od linii hodowlanej. Uważa się, że starsze linie mają tendencję do bardziej drastycznej zmiany, podczas gdy współczesne linie zmieniają sierść stopniowo, w miejscu gdzie wypadł szczenięcy włos zaraz pojawia się dorosły.

Pomernian swoją pełną bujną szatę uzyskuje w wieku ok. 2 do nawet 3 lat.

Pamiętajmy jednak, jeśli pojawi się podrażnienie skóry, zaczerwienienie, występuje świąd, pojawiają się plackowate wyłysienia, które mogą pojawić się w każdym wieku to najprawdopodobniej nasz pies wymaga leczenia. Mógł rozwinąć się stan zapalny, alergia lub będziemy potrzebowali pomocy endokrynologa.

Niedługo wasze szczenię zmieni się z brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia. Wszystko co piękne wymaga czasu i cierpliwości!

Katarzyna Grzybowska

– Hodowla Black Pearls

(SWKiPR/PPK/WKU)

 

Zobacz także