Puli to pies mop uprzywilejowany przez Orbána i kochany przez Zuckerberga!

 Puli to pies mop uprzywilejowany przez Orbána i kochany przez Zuckerberga!

Puli to pies mop, który zrobił ostatnio zawrotną karierę. Mop? Tak ironicznie mówią o nim użytkownicy internetu, zwłaszcza od kiedy puli stał się psem twórcy Facebooka. Wszystko za sprawą tysięcy zdjęć tej rasy, która wzbudza wyjątkową reakcyjność. Puli to rasa pasterska, zaganiająca, która dzisiaj jest rasą psów typowo towarzyszących.

Pies puli w locie zdumiewa widokiem

Węgierski puli, bardziej znany jako puli albo owczarek węgierski puli, jest najbardziej owłosionym ze wszystkich psów. Ma dwie warstwy włosia: jedna to miękki, wełniany podszerstek, druga to długi, szorstki włos okrywowy. Te dwie warstwy przeplatają się, tworząc wątki imitujące dzieło tkackie lub jak mówią inni… mop. Ciasne loki są też podobne do dredów, co najefektywniej wygląda w ruchu.

Puli pochodzi z Azji, ale pod koniec X wieku dotarł do Węgier wraz z hordami Madziarów, którzy uczynili go psem pasterskim. Legenda mówi, że inteligentny przodek psa puli wskoczył na siodło wędrującej owcy, aby zachęcić je do powrotu do owczarni.

Czytaj także: Maltańczyki to psy czułe i antyczne. To połączenie piękna i energii!

Pomimo swojego wyglądu, puli jest bardzo szybki, zwinny i może błyskawicznie zmieniać kierunek. To mądry pies. Jest oddany swojemu panu.

– W klasyfikacji World Kennel Union puli plasuje się w grupie 1 . pod pozycją 24. Zgodnie z wzorcem rasy WKU puli są to psy o wysokość 39 do 45 cm (suka 36 do 42 cm) o wadze od 10 do 15 kilogramów

– mówi Dominika Kłosińska z Polskiego Porozumienia Kynologicznego (PPK).

Puli w policji, z upustem od Orbána i lajkiem od Zuckerberga

Ciekawostka, pomimo, że na polskiej Wikipedii znajduje się wpis informujący, że puli nie poddawany jest próbom pracy, to jednak na Węgrzech puli wykorzystywany jest w służbie przez węgierską policję.

Kolejna ciekawostka, w 2011 r. pod rządami Viktora Orbána na Węgrzech został przyjęty podatek od psów, z których puli jest zwolniony ze względu na to, że jest „rasą węgierską”.

I jeszcze jedna ciekawostka, na puentę. Popularność tej rasy psów wzrosła pod koniec 2015 roku, kiedy Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, zamieścił kilka zdjęć pozyskanego dla siebie puli. Ten białowłosy puli o imieniu Bestia (Beast – dop. RW) ma konto na Facebooku, a już w 2016 roku obserwowało je ponad 2 miliony osób!

RW/NaPsiTemat.pl/fot. FB (Beast – pies twórcy Facebooka)

Robert Wyrostkiewicz

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także