Pudel toy to nie maskotka. To mały geniusz!

 Pudel toy to nie maskotka. To mały geniusz!

Pudel można najprościej podzielić na duże, średnie i małe. Wśród najmniejszych wielkie uznanie hodowców znajduje słynny pudel Toy. Ich przytulaśna postura, fikuśna fryzura, milutka „owcza” sierść, mogą powodować, że kojarzyć się będą z maskotkami. Nic bardziej mylnego!

Inteligentny jak pudel

Pudel toy należy bez wątpienia do jednych z najinteligentniejszych i najbardziej rezolutnych psów na świecie. To bardzo szlachetna rasa, a jej geneza jest dość tajemnicza. Wydaje się, że wywodzi się od psa polującego na wodzie i pochodzi z Francji. Pudle golono na tułowiu, by umożliwić im pływanie, a gęste futro na nogach zostawiano, by uchronić kończyny przed ostrymi krzewami i trzcinami. Nie jest więc tak, że charakterystyka pudla była tylko widzi mi się pań na dworach szlacheckich. Jednak prawda jest, że pudel szybko stał się psem towarzyskim i do towarzystwa i taka jest też jego główna funkcja dzisiaj – być jak najbliżej człowieka.

„Nasz maleńki towarzysz wyróżnia się bardzo małymi proporcjami ciała. Prawidłowa waga dorosłych przedstawicieli rasy toy wynosi 4 do 7 kilogramów. Dla porównania, pudel średni osiąga 10 – 15 kg, z kolei waga pudla dużego to 20 do 25 kg. Wzorzec rasy określa też idealny wzrost. Nasz najmniejszy z pudli, dorosły toy powinien mierzyć od 24 do 28 cm. Jest to wysokość pieska, którą mierzymy w kłębie”

– czytamy na fajnyzwierzak.pl

Pudle zapamiętują się głównie dzięki swojej „owczej” sierści.

Jak podaje Wikipedia, wyróżnia się trzy typy strzyżenia pudli odmiany Toy:

Pet Clip (zwane też Puppy Clip)

Sierść dość krótka, brzuch, kufa, policzki, podgardle i łapy niemal łyse, dłuższe włosy na kończynach przednich i tylnych, najdłuższe na głowie, uszach, karku i części grzbietu, a specjalnie modelowane na szyi i tylnej stronie grzbietu. Na ogonie pompon.

English Sadle Clip

Wygolone na krótko tylne partie ciała i pełna okrywa od talii aż po głowę. Pompony na stawach kończyn i ogonie.

Continental Clip

Pełna okrywa na klatce piersiowej i żebrach, zad oraz kończyny ogolone. Na biodrach duże pompony, bransoletki wokół kostek.

Zgodnie ze swoją charakterystyką „Pudel toy to piesek żywy, wesoły, pełen temperamentu. Jest bardzo wrażliwy i czuły, a przy tym niezwykle inteligentny. Doskonale nadaje się do szkolenia, choć niewielu opiekunów korzysta z jego talentu do uczenia się. Lubi towarzystwo ludzi, jest przyjazny, chętny do zabawy, bardzo przywiązuje się do opiekunów. W stosunku do obcych zachowuje rezerwę. Nieszkolone osobniki mogą być zbyt szczekliwe, ale odpowiedni trening na pewno temu zaradzi.”

Daria Wyrostkiewicz /fot. RW/Pixabay.com

 

 

 

Daria Wyrostkiewicz

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także