Prawo a posiadanie psa rasy uznanej za agresywną

 Prawo a posiadanie psa rasy uznanej za agresywną

Fakt istnienia różnic charakterologicznych w odniesieniu do rasy jest czymś niezaprzeczalnym. Oczywistym jest, że są rasy, których przedstawiciele z reguły są ulegli i potulni jak baranki i takie, które bez odpowiedniego wychowania przejmują władzę nad właścicielami. Zanim zdecydujemy się na zakup psa warto sprawdzić jaka jest opinia o rasie i czy dana rasa nie jest uznana za psy niebezpieczne. Posiadanie takiego psa normują odpowiednie akty prawne.

Upiorna lista

W wyniku narastającego problemu pogryzień przez psy, w wielu wypadkach niestety dotyczących dzieci, utworzona została list ras psów, którym wypadki agresji i dominacji nad człowiekiem zdarzały się zdecydowanie za często. Dla bezpieczeństwa ludzi jak i psów (te z natury bardziej agresywne wykorzystywano do walk),  ustawodawca wprowadził ograniczenia w możliwości hodowli i posiadania niektórych ras. Skrupulatna lista utworzona została w 2003 roku i obejmuje:

1) amerykański pit bull terier,

2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),

3) buldog amerykański,

4) dog argentyński,

5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),

6) tosa inu,

7) rottweiler,

8) akbash dog,

9) anatolian Karabach,

10) moskiewski stróżujący,

11) owczarek kaukaski.

Pies z listy niebezpiecznych. Co wtedy?

Jeżeli właściciel psa zapewni, że czworonożny przyjaciel będzie prowadzony w warunkach i w sposób, który nie stanowi zagrożenia dla ludzi lub zwierząt utrzymywanie a nawet hodowla danej rasy będzie możliwa. Zanim jednak do tego dojdzie konieczne jest wypełnienie i złożenie dokumentacji w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie miast lub gminy. Po złożeniu wniosku będzie on poddany weryfikacji. Po pozytywnej weryfikacji wniosku urząd wydaje zezwolenie na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną.

Jeżeli dokument będzie zawierał jakiekolwiek braki formalne urząd ma prawo wezwać do ich uzupełnienia. Na uzupełnienie braków jest co najmniej 7 dni od otrzymania wezwania. Jeśli do wniosku nie został dołączony dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej, czas poprawienia tego błędu wynosi do 14 dni. Jeśli terminy zostaną przekroczone lub braki nie usunięte urząd ma prawo zaprzestać kontynuowania sprawy. Brak, bądź odmowę uzyskania zgody na utrzymywanie psa rasy uznanej za niebezpieczne można zakwestionować składając odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję.

Treść wniosku

Zdecydowanie najlepszą kolejnością działań jest uzyskanie urzędowej zgody na utrzymywanie niebezpiecznego zwierzęcia pod dachem a dopiero po jej uzyskanie sprowadzenie czworonoga. Cała procedura powinna trwać nie dłużej niż miesiąc. Gdyby miała się przedłużyć urząd zobowiązany jest poinformować o zaistniałym fakcie odpowiednio wcześniej. Składany wniosek nie należy do skomplikowanych i wymaga złożenia właściwie podstawowych informacji o czworonogu i jego właścicielu.

We wniosku należy podać:

  • dane wnioskodawcy (właściciela) psa
  • nazwę rasy psa
  • liczbę zwierząt
  • opis miejsca i warunków w jakich wnioskodawca zamierza utrzymywać psa (mieszkanie w bloku, dom wolno stojący, rodzaj ogrodzenia)

oraz (o ile są znane) inne dane dotyczące psa np.:

  • pochodzenie
  • datę urodzenia
  • płeć
  • sposób oznakowania
  • adres miejsca utrzymania

Do wniosku dołączyć należy oryginał dowodu uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 82 zł.

Podstawa prawna:

materiał: DW/gov.pl

fot. za Pixabay.com (buldogi amerykańskie)

Zobacz także