PPK na konferencji RPO „Kolizje między prawem właściciela a prawami zwierząt i uprawnieniami tych, którzy je ratują”

 PPK na konferencji RPO „Kolizje między prawem właściciela a prawami zwierząt i uprawnieniami tych, którzy je ratują”

Dzisiaj odbywa się konferencja zorganizowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich „Kolizje między prawem właściciela a prawami zwierząt i uprawnieniami tych, którzy je ratują”. Konferencja wzbudza zarówno kontrowersje jak i zainteresowanie internautów.

Na konferencję w ramienia Polskiego Porozumienia Kynologicznego zarejestrowali się: Piotr Kłosiński, prezes PPK oraz Robert Wyrostkiewicz, redaktor naczelny magazynu „Na Psi Temat”.

„Wstępna analiza wniosków zgłaszanych przez obywateli do Biura Rzecznika Praw Obywatelskiego pozwoliła na ustalenie, że art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt wymaga powtórnego przemyślenia i przeanalizowania. Stąd zrodził się pomysł na zorganizowanie konferencji, w ramach której będzie możliwe przeprowadzenie rzeczowej dyskusji pomiędzy pracownikami naukowymi polskich uczelni wyższych, osobami odpowiedzialnymi za tworzenie prawa, praktykami prawa oraz osobami zajmującymi się ochroną zwierząt, a także ich hodowlą”

– czytamy na stronie RPO.

Interwencyjny odbiór zwierząt bywa koniecznością, ale też bywa nadużywany przez samozwańczych aktywistów prozwierzęcych pozbawionych elementarnej wiedzy weterynaryjnej. Dlatego niepokój wzbudzać może dobór prelegentów, którymi zostali m.in. mec. Katarzyna Topczewska reprezentująca tym razem OTOZ Animal, a znana głównie ze współpracy z Fundacją Viva! (Fundacja była autorem akcji porównującej mleczne krowy do Żydów w obozach koncentracyjnych) czy Konrad Kuźmiński, prezes zarządu Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, który znany jest m.in. ze stawianych mu zarzutów prokuratorskich.

Nasze stanowisko dotyczące 7.3 jest niezmienne. Należy powołać inspektorów, ale tylko po odpowiednim kursie i powinny być to osoby z wykształceniem kierunkowym, dającym możliwość fachowej oceny stanu zdrowia i dobrostanu zwierząt. Takie osoby powinny zdać egzamin np. w państwowym instytucie, ściśle współpracować z samorządem terytorialnym i prowadzić interwencje wspólnie z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii

– mówi Piotr Kłosiński, prezes PPK.

Polskie Porozumienie Kynologiczne jest słyszalnym głosem w sprawach zwierząt i ich właścicieli, dlatego stara się być na wszystkich tego typu wydarzeniach.

Zobacz także