PPK i nasze psy wśród dzieci z przedszkola ekologicznego w Radości

 PPK i nasze psy wśród dzieci z przedszkola ekologicznego w Radości

Na spotkaniach z pieskami z PPK opowiadamy o psach, przytulamy się z nimi, uczymy zasad pielęgnacji, ale też pokazujemy jak zachowac się w sytuacji spotkania z psem agresywnym. Tym razem byliśmy w Przedszkolu Niepublicznym Przyjaciel w Warszawie Radości, gdzie przyjęła nas pani Marlena Nikodem, dyrektor przedszkola.

Na zdjęciu Marlena Nikodem z dziećmi z „Przyjaciela”

Pani Marleno, co daje dzieciom kontakt z psami i czy spotkanie z czworonogami z Polskiego Porozumienia Kynologicznego było udane?

Kontakt z psami uczy dzieci wrażliwości, szacunku, opiekuńczości oraz odpowiedzialności. Tak, spotkanie dzieci z pieskami z PPK było bardzo udane. To była świetna inicjatywa.

Czy dzieci są w stanie przyjąć wiedzę np. o tym, co zrobić, kiedy na ulicy spotka się psa?

Oczywiście i to bardzo ważna wiedza. Nie każdy pies jest przyjazny, wiec lepiej być ostrożnym. Mam nadzieję, że w sytuacji zagrożenia będą umiały się ochronić i przyjąć bezpieczną pozycję, której nauczyły się na spotkaniu.

Dzieci potrzebują bliskości zwierząt? Potrafią być empatyczne?

Myślę, że tak. Bliskość zwierząt sprawia, że dzieci są bardziej wrażliwe na potrzeby innych, słabszych. Ważne jest, żeby dzieciom pokazywać i tłumaczyć, że piesek to nie zabawka tylko żywe stworzenie, które czuje i potrzebuje naszej opieki i miłości.

Wasze przedszkole pełne jest kolorowych wydarzeń. Jaka myśl przyświeca Waszej placówce?

Jesteśmy przedszkolem o profilu ekologicznym, więc staramy się uczyć nasze dzieci szacunku do naszej planety, a tym samym do zwierząt i roślin, które się na niej znajdują.

Rozmawiał Robert Wyrostkiewicz

fot. Arch. MN

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także