Pies widzi świat nosem. Węch psa jest wspomagany przez…

 Pies widzi świat nosem. Węch psa jest wspomagany przez…

To co człowiek widzi pies czuje i to w sensie dosłownym. Najbardziej rozwiniętym zmysłem u psów jest węch. Nie tylko jednak nos odpowiada za zmysł powonienia u psów. W górnej części psiego podniebienia znajduje się narząd wspomagający nosy naszych czworonożnych przyjaciół.

Dodatkowy zmysł węchu

Za wzmocnienie rozpoznawania przez psy zapachów odpowiada narząd lemieszowo-nosowy zwany narządem Jacobsona. Głównym zadaniem tego  narządu jest identyfikowanie znajdujących się w powietrzu związków chemicznych i feromonów. Co nie zawsze dostrzegalne, a warte zaobserwowania, pies skupiając się na zapachu uchyla delikatnie pysk. Dzięki temu woń dostaje się do jego wnętrza i dociera do podniebienia gdzie w jego górnej części zlokalizowany jest dodatkowy zmysł. Czworonożni przyjaciele przy pomocy organów Jacobsona szukają partnerów do krycia, rozpoznają znajome psy, witają się z nimi, a także wąchają zapachy ludzi.

Nos psa dzieli powietrze na pół

Zupełnie tak jak u ludzi psie nosy służą po pierwsze do oddychania, a po drugie do wąchania. Zasadnicza różnica polega jednak na sposobie „przetwarzania” wdychanego powietrza. Ze względu na specjalną budowę psiego nosa napływające powietrze wydaje się dzielić na części. Jeden strumień przechodzi do narządów oddechowych, a drugi jest w sposób ciągły „przetwarzany” przez narządy węchowe. Tym samym oba nozdrza stanowią dwa autonomiczne, „niezależne” kanały. Dzięki temu psy oddychają i nieustannie tworzą „zapachowy” obraz otaczającego je świata. Bez względu na  to czy pies stoi czy biegnie z otaczających go aromatów tworzy ruchomy obraz. Tworzy tym samym nie tyle fotografię otoczenia a raczej całym filmem z panoramiczną szerokością odbioru.

Węch psa jest znacznie silniejszy niż człowieka

Nie jest to zaskakującym faktem, że pies ma bardziej wyostrzony węch niż człowiek. U ludzi w nosie znajduje się około 6 milionów receptorów węchowych psy mają ich ponad 300 milionów. Do tego mózg psa przetwarza otaczające go zapachy około 40 razy szybciej niż robi to mózg ludzki. Dzięki temu uzyskany zapachowy obraz jest dużo jaśniejszy, bogatszy i bardziej szczegółowy. W przypadku przeziębienia lub choroby psy czują się zdezorientowane i tym samym zestresowane. Wspomagają się wtedy organem Jacobsona ale mimo to nie są w stanie już tak sprawnie funkcjonować.

Daria Wichlińska – napsitemat.com.pl

fot. Pixabay.com

Zobacz także