Pies widzi inaczej niż człowiek! Czy pies widzi twarz jako twarz? Naukowcy nie mają złudzeń

 Pies widzi inaczej niż człowiek! Czy pies widzi twarz jako twarz? Naukowcy nie mają złudzeń

Jak widzi nas pies? Chociaż psy patrzą w oczy człowieka i obserwują ludzką twarz, ich mózgi przetwarzają ten obraz zupełnie inaczej niż robi to mózg ludzki. Nowe badanie przeprowadzone przez JNeurosci (Journal of Neuroscience – czasopismo naukowe publikowane przez Society for Neuroscience) obejmujące badania empiryczne dotyczące wszystkich aspektów neuronauki, sugeruje, że układ wzrokowy psa i przetwarzanie widzianego obrazu twarzy jest inne niż ssaków naczelnych.

U ludzi i większości małp twarz stanowi znaczący element zarówno w kwestiach komunikacji jak i szeroko rozumianej socjalizacji. Jest ona na tyle istotna, że wytworzony został specjalny system reakcji kory mózgowej odpowiedzialny za detekcję twarzy.

Naukowcy Bunford, Hernández-Pérez i ich współpracownicy wykorzystali fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny) do porównania aktywności mózgu ludzi i psów. Zarówno ludziom jak i psom zaprezentowano krótkie filmy z innymi ludźmi i psami.

Mózgi ludzkie preferowały twarze, co wiąże się z tym, że niektóre obszary widzenia wykazywały większą aktywność w mózgu. Podobnie rzecz się miała w przypadku preferencji gatunkowych. Mózgi psów natomiast wykazywały jedynie preferencje gatunkowe. Obszary wzroku wykazywały większą aktywność w odpowiedzi na widok psa niż ludzi. Nie zaobserwowano jednak różnicy w aktywności psiego mózgu podczas prezentacji twarzy i tyłu głowy człowieka.

Jak wykazały inne badania pies rozpoznaje swojego pana głównie po zapachu, głosie i ograniczonej, ale jednak, zdolności rozpoznawania konturu, jednak sama twarz  nie odgrywa –jak chciałoby wielu posiadaczy psów – dominującej roli.

Daria Wyrostkiewicz

fot. Pixabay.com

collage RW

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także