Pies to pradzieje i wielotysięczna historia pracy dla człowieka. Funkcje użytkowe psa od czasów nomadów

 Pies to pradzieje i wielotysięczna historia pracy dla człowieka. Funkcje użytkowe psa od czasów nomadów

Pies i pradzieje, czyli najdawniejsza historia świata, to fakt, o którym wiemy dzięki archeologii. Stanowisko w Bonn-Oberkassel w Niemczech z czasów paleolitycznych (najstarszy okres w dziejach ludzkości) związane jest z kulturą magdaleńską, czyli „jedną z kultur późnego paleolitu, udokumentowaną w Europie zachodniej i środkowej i datowaną na przedział od 18 do 11 tys. lat wstecz” przynosi nam wiedzę pewną.

W grobie z Bonn-Oberkassel poza szczątkami ludzkimi odnaleziono żuchwę psa ze śladami udomowienia. Badania DNA i najnowsze badania archeologiczne uznają, że dawne twierdzenia, by pies został udomowiony już ponad 100 tysięcy lat temu (w górnym paleolicie) nie znajdują potwierdzenia w źródłach archeologicznych, jednak kilkanaście tysięcy lat temu domestykacja psa jest już archeologicznym faktem. Czy miało to miejsce 15 czy 35 tysięcy lat temu? Paleolit jest okresem, kiedy granica błędu jest bardzo szeroka i można spotkać się z wieloma tezami naukowymi, bez względnie jednak pies obok człowieka to fakt już w głębokich pradziejach.

Pies towarzyszył człowiekowi także przez okres mezolitu, gdzie podobnie jak w paleolicie dominował nomadyczny i łowiecki tryb życia i zdobywania pożywienia. Tak było do czasów neolitu, gdzie około 6 tys. lat temu nastąpiła rewolucja, człowiek zatrzymał się, zaczął budować osady, uprawiać rolę, trzymać psy w obejściach.

Jednak istnieje też jeden fakt, którego nie można ukryć. Poza funkcjami związanymi z łowiectwem, myślistwem, pies był także… potrawą.

– Na wielu stanowiskach w regionie nadbajkalskim, datowanych na późny mezolit i wczesny neolit, odnajdujemy w jamach śmietniskowych przepalone kości psów i wilków, co niewątpliwie świadczy o konsumowaniu tych zwierząt

– czytamy na portalu ArcheoPasja.pl w artykule Julity Rękawek „O najlepszym przyjacielu człowieka z perspektywy archeologii”.

Tysiące lat temu, podczas procesu domestykacji psa narodziły się rasy. Dzisiaj nazywane są rasami pierwotnymi. Niektóre z nich trwają niemal niezmienione do dzisiaj, ale to już opowieść na zupełnie inną historię.

Daria Wyrostkiewicz

Na zdjęciu głównym eskimoska rodzina z psem rasy Alaskan malamute. Creative Commons (domena publiczna)

 

 

 

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także