Pędzisz z chorym psem do weta. Możesz stracić prawko. Wyższa konieczność tylko dla osób

 Pędzisz z chorym psem do weta. Możesz stracić prawko. Wyższa konieczność tylko dla osób

W październiku 2016 r. orzekł on, że niekonstytucyjne jest odbierania prawa jazdy, w sytuacji gdy kierujący autem przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, a nie ma możliwości uwzględnienia np. stanu wyższej konieczności, w jakim działał kierowca. Stąd przepisy o wyższej konieczności stosowane również w ruchu drogowym.

Takim stanem wyższej konieczności może być na przykład przewożenie do szpitala rodzącej kobiety. Możemy uniknąć mandatu, jeśli wieziemy ucięty palec do szpitala w celu szybkiego przyszycia.

Te przepisy dotyczą tylko OSÓB. Nie unikniemy mandatu nawet wtedy, jeśli łamiemy przepisy z psem czy kotem, który w stanie ciężkim zawożony jest do weterynarza.

Wynika to z interpretacji Trybunału Konstytucyjnego i późniejszej implementacji w prawie.

„Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku wskazał, że w sytuacji, kiedy kierowca przekroczył o 50 km/ h prędkość w terenie zabudowanym, niebezpieczeństwo grożące życiu i zdrowiu osoby kierującej pojazdem, pasażera lub jakiejkolwiek innej osoby musi istnieć w czasie jazdy z nadmierną prędkością i jako przykłady takiej sytuacji podał przewożenie samochodem do szpitala osoby chorej znajdującej się w stanie zagrażającym jej życiu albo kobiety ciężarnej, u której rozpoczął się poród, albo przejazd lekarza do osoby będącej w stanie zagrożenia życia i zdrowia”

– informował PAP.

Niezależnie jak oceniamy to prawo, warto je znać.

RW/fot. Pixabay.com

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także