O czym śni Twój pies? Naukowcy zbadali ten obszar psiego mózgu

 O czym śni Twój pies? Naukowcy zbadali ten obszar psiego mózgu

Kiedy pies marszczy nos, delikatnie rusza pyskiem, rytmicznie rusza łapami, pomrukuje na coś śpiąc, prawdopodobnie jest on w fazie snu. Co śni się naszym psom i czy na pewno psy śnią? Kto nie widział chociaż raz swojego psa, który merdał łapami, ruszał wargami lub wydawał specjalne ciche dźwięki podczas snu? Czy powinniśmy zatem wywnioskować, że nasz pies śni? A jeśli tak, o czym on „myśli” przez sen?

„Sen psa składa się z faz podobnych do snu ludzkiego i twierdzenie, że piesek jest w stanie śnić, jest całkowicie słuszne. Jednak definiowanie tych snów i przedstawianie ich tak, jak potrafimy, z naszymi własnymi, to zupełnie inna historia”

– czytamy we francuskim dzienniku „Le Monde”.

Jak podaje dziennik, „podobnie jak u ludzi, sen psa dzieli się na dwie fazy: sen głęboki i sen REM.

  • Głęboki sen: głęboki sen to faza prawdziwego odpoczynku, względnie spokoju. Jest pozbawiona aktywności fizycznej i psychicznej oraz pobudzenia. Ta faza jest najdłuższa, prawie 80% czasu spania, najbardziej regenerująca i najważniejsza z punktu widzenia równowagi. Nie zaleca się niepokojenia zwierzaka w tej fazie, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń snu.
  • Sen REM: ta krótsza faza jest rodzajem czuwania, w którym budzi się aktywność mózgu. Przyczynia się do dobrego samopoczucia i metabolizmu zwierzęcia, działając na wiele czynników (leczenie, adaptacja, funkcje poznawcze itp.). Pies śni podczas fazy REM.

„Temat ten był wielokrotnie badany przez uznanych naukowców, takich jak profesor Stanley Colen, specjalistę od zachowań psów z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej czy dr Deirdre Barrett, profesora na Uniwersytecie Harvarda. Ich badania w szczególności udowodniły za pomocą elektroencefalogramów, że psy mają aktywność mózgu podobną do ludzkiej podczas snu”

– informuje „Le Modne”.

Także znając nasze sny, także te najdziwniejsze, możemy przypuszczać, że pies potrafi przeżywać podczas snu równie mroczne lub przeciwnie, przyjemne chwile, odpływając w tylko jemu znane rewiry snu. Przecież tyle razy pytaliśmy się jak Ryszard Riedel: „Chciałbym zrozumieć co dzieje się w mych snach!”. To zawsze w dużej mierze będzie jakiś równoległy, ale realny świat. Być może także u psów…

RW/Lemodne.fr/fot. Pixabay.com

 

 

Zobacz także