„Maska”, „Beethoven”, „Trudne dziecko” i Jack Russell Terrier w roli głównej

 „Maska”, „Beethoven”, „Trudne dziecko” i Jack Russell Terrier w roli głównej

Popularność rasy Jack Russell Terrier wzrosła po sukcesach filmów „Maska”, „Beethoven”,  i „Trudne dziecko”. W kinie psy te przedstawiono jako urocze zwierzaki. W prawdziwym życiu pies ten ma twardy charakter, a urok i upór to jego cechy równoważne.

Jack Russell Terrier w pigułce

W XIX wieku Jack Russell Terrier został wyhodowany w Wielkiej Brytanii. Opis tej rasy znajduje się na liście psów myśliwskich. Zwierzęta te od wielu lat z powodzeniem polują na małe drapieżniki, świetnie radzą sobie z kopaniem, zakopywaniem, a także stworzone są do polowania w norach.

Wyróżnia się trzy rodzaje J. R. Terierów: gładkowłose, szorstkowłose i „łamane”, czyli pośrednie między tymi dwiema odmianami. Głównym kolorem jest biały, z czarnymi lub/i czerwonymi plamami. Sierść twarda lub gładka, oczy w kształcie migdałów, uszy małe. Dorosłe psy osiągają wysokość 30-40 cm, a ich waga wynosi od pięciu do ośmiu kilogramów. Średnia długość życia sięga piętnastu lat.

Cechy rasy – Jack Russell Terrier:

  • przewaga bieli przeplatanej ciemnymi plamami;
  • lekko wydłużony korpus;
  • muskularna szyja, mocny prosty grzbiet;
  • umiarkowana szerokość klatki piersiowej;
  • rozwinięte mięśnie policzków;
  • czarny schludny nos;
  • ruchome wiszące uszy;
  • zaokrąglone źrenice w kolorze brązowym;
  • krótkie proste nogi o niewielkich rozmiarach;
  • wysoko osadzony ogon.

Charakter

Pies, z którym nie da się nudzić. Jack Russell Terrier to odwaga, wytrwałość, energia  i figlarność. Szczegółowy opis rasy jest wielowymiarowy i nierzadko kontrastowy. Wyróżnia się bystrym umysłem, lekkością, szybkością ruchu, skocznością. Najczęściej są to osobniki bardzo miłe, czułe. W sytuacji, w której poczuje się uczuciowo zaniedbany zacznie zachowywać się w sposób niekontrolowany, porywać i niszczyć rzeczy, hałasować, a wszystko po to, by przyciągnąć uwagę właściciela. Z uwagi na zazdrość o atencję swojego pana nie polecane są dla rodzin z małymi dziećmi. Są zazdrosne o wszystko, również o własne terytorium, Potrafią  zażarcie walczyć również z osobnikami swojej rasy i są agresywne w stosunku do kotów. Również z powodu instynktów łowieckich małe gryzonie, ozdobne szczury i króliki mogą ucierpieć na podwórku Jacka.

Wychowanie psa tej rasy wymaga dużo czasu i wysiłku. Podczas treningu należy zwracać uwagę na to, by zwierzak się nie nudził. Niesamowitą cechą Jacka jest uwielbienie do zmiany otaczającej go „scenerii”. Pies ten przywiązuje się głownie nie do miejsca, a do człowieka. W momencie zagrożenia z poświęceniem chroni właścicieli. Jest dobrym strażnikiem majątku.

Jack Russell Terrier to niesamowicie ciekawski pies, przez co łatwo wpada w kłopoty. Wśród zalet tej rasy wymienić należy dobrze rozwinięty umysł, umiejętność szybkiej nauki, osiąganie sukcesów w różnych dyscyplinach sportowych, bezproblemową pielęgnację. To idealny pies na polowania.

DW/fot. Pixabay.com

Zobacz także