Mądry piesek czy geniusz? Możliwości poznawcze psów pod lupą naukowców

 Mądry piesek czy geniusz? Możliwości poznawcze psów pod lupą naukowców

Powszechnie znana jest teza o tym, że łączenie nazwy danego obrazu z jego fizycznym odpowiednikiem jest umiejętnością, którą szczycą się głównie ludzie. Udowodniano podobne procesy poznawcze w nielicznej grupie innych zwierząt naczelnych. Jak dotąd o umiejętności takie nie podejrzewano naszych psich pupili.

Etolodzy z Uniwersytetu im. Eötvösa Loránda w Budapeszcie zajęli się badaniem zachowań dwóch, szczególnie uzdolnionych psów. Już wcześniej było wiadomo, że czworonogi te rozpoznają nawy ok. 50 przedmiotów.

– Chcieliśmy dowiedzieć się, w jakich warunkach uzdolnione psy mogą poznawać nowe słowa”,(…) „W tym celu przeprowadziliśmy doświadczenia, w czasie których próbowaliśmy uczyć zwierzęta nowych słów

– stwierdziła główna badaczka Claudia Fugazza zatrudniona na Wydziale Etologii uniwersytetu w wywiadzie dla telewizji CNN.

W warunkach naukowego doświadczenia zaaranżowane zostały dwie sytuacje. Pierwsza, w której psy zaprezentowane miały znane sobie już przedmioty i jeden zupełnie nowy oraz druga, która w trakcie zabawy psa z opiekunem wprowadzała zwierzęciu nowy przedmiot do poznania. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku wystarczyło nowe pojęcie powtórzyć zaledwie czterokrotnie by psy odróżniły je od wcześniej poznanych przedmiotów.

– Taka błyskawiczna nauka zdaje się odpowiadać sposobowi, w jaki nasze dzieci poznają słownictwo w wieku 2–3 lat

– wyjaśnił Ádám Miklósi, kierownik Wydziału Etologii i współautor badania.

– Wypływające z badań wnioski podają w wątpliwość założenie, że umiejętność łączenia brzmienia słów z fizycznymi przedmiotami jest zarezerwowana wyłącznie dla ludzi

– stwierdziła Sarah-Jayne Blakemore, profesor neuronauki poznawczej na University College w Londynie w wywiadzie dla magazynu „The Guardian”.

Naukowcy ustalili również, że umiejętność ta nie jest cechą gatunkową. Zadania tego nie wykonało 20 innych czworonogów poddanych podobnym testom. Nie ustalono jeszcze ostatecznie czy zależne jest to od rasy czy też może wcześniej zdobytego przez psy doświadczenia.

– Jeśli twój pies nie dysponuje tą samą umiejętnością, nie ma powodów do obaw czy zmartwień – być może to po prostu kwestia rasy i doświadczenia

– uspokajał Jan Hoole, wykładowca biologii na Uniwersytecie w Keele w Zjednoczonym Królestwie w wywiadzie dla „The Conversation”.

– Jeśli mieszkasz z bernardynem albo z chartem afgańskim, nie spodziewaj się, że będzie zainteresowany przynoszeniem zabawek przez wiele godzin. Z kolei w przypadku psów ras takich jak pudel czy border collie, zakres ich umiejętności może być ograniczony jedynie przez twoją wyobraźnię i czas, który możesz poświęcić na zabawę

– dodał naukowiec.

Czy więc wśród psów zdarzają się psie geniusze?

 

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

fot. Pixabay.com

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także