Koty sfinks to koty bez futra, ale ogrzewa je za to…

 Koty sfinks to koty bez futra, ale ogrzewa je za to…

Koty sfinks czyli koty bez futra to wybryk natury? Jeden z pierwszych takich urodził się w wyniku samoistnej mutacji genów po krótkowłosej kotce z Kanady w 1966.  Wzbudził niemałe zainteresowanie. Dlatego też w latach 70. XX wieku rozpoczęto krzyżowanie bezwłosych kotów z rasa Devon Rex.

Koty bez sierści były hodowane już setki lat temu przez Azteków, jednak tu genetyka jest raczej odmienna. Koty sfinks to ogólna nazwa wszystkich gołych kotów. Są to zwierzęta bez futra i najczęściej nie posiadają też brwi i wąsów.

Chociaż koty te nie mają futra lub mają je bardzo krótkie, na przykład w postaci puchu, ogrzać potrafi je ich zdecydowanie grubsza, niż u innych kotów, skóra. Gruba skóra nagiego kota jest również doskonałą ochroną przed wszelkiego rodzaju pasożytami. Niechciani lokatorzy po pierwsze nie mogą się ukryć gdy nie ma sierści, a po drugie nie mogą przebić się przez wzmocnione warstwy skóry.

Kolejną cechą charakterystyczną, związaną z brakiem futra u tych kotów jest to, że potrzebując więcej energii, aby się ogrzać, jedzą one więcej, napędzając tym samym swój metabolizm. Przyjęło się, że wszystkie koty bez futra to „koty sfinks”. Nic bardziej mylnego istnieją bowiem podrasy, z których każda ma swoją specyfikę:

  • Koty Kohona: są bardzo zabawne i posłuszne,
  • Sfinks Doński: rasa dość wymagająca, potrzebują częstej kąpieli, szczególnej uwagi wymagają pazury i uszy tych kotów,
  • Koty Peterbald: ich hodowla jest zabroniona w Niemczech. Kochają dzieci,
  • Sfinks Kanadyjski: uwielbia spać z człowiekiem pod kołdrą,
  • Koty Bambino: koty o krótkich nogach, jamnikowate, muskularne, przyjazne i zorientowane na ludzi,
  • Ukraiński Levkoy: kot z miękkimi uszami, idealny dla alergików, jest bardzo lojalny, towarzyski i zabawny,
  • Kot Elfi (skrzyżowanie Sphynx i American Curl): to bardzo młoda rasa – istnieje od 2009 roku – są to koty bardzo energiczne.

Bezwłose koty, ogólnie rzecz ujmując, są bardzo towarzyskimi i ufnymi zwierzętami. Nie powinni być same. Drapanie i gryzienie zwykle nie jest ich ulubionym zajęciem. Chętnie za to wtulają się w pluszaki i miękkie kocyki. bardzo lubią kontakt ciało do ciała. W przeciwieństwie do innych zwierząt tego rodzaju, większość „golasów” lubi się kąpać. Problematyczna bywa w ich hodowli wrażliwość na zmienne temperatury i warunki atmosferyczne. Niektóre koty Sphynx jednak lubią biegać po śniegu i po prostu wracają, gdy mają już dość. Latem natomiast dobrze jest smarować kocie głowy bezzapachowym, wodoodpornym filtrem przeciwsłonecznym. Koty te wprawdzie wytwarzają więcej sebum jako ochrona przed słońcem, a także pigmentu pod wpływem promieniowania słonecznego jednak w bardzo słoneczne dni może to nie wystarczyć.

Daria Wichlińska – NaPsiTemat.pl

fot. Pixabay.com

Zobacz także