Kot egzotyczny to Garfield pomiędzy mangą a anime

 Kot egzotyczny to Garfield pomiędzy mangą a anime

Kot egzotyczny ma w sobie całkiem sporo z bajkowego Garfilda i postaci charakterystycznych dla mangi i anime. Urzeka swym wyglądem, zaskakuje przywiązaniem do właściciela i uległą naturą. W ostatnich latach rasa ta zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników czworonogów.

Krótka historia rasy: kot egzotyczny

Pierwsze egzotyczne kocięta pojawiły się zupełnie przypadkowo w połowie ubiegłego stulecia. Chcąc uzyskać nowe umaszczenie i kolor oczu, a także poprawić jakość sierści, hodowcy amerykańskiego kota krótkowłosego skrzyżowali swoje pupile z kotami perskimi. Potomstwo jednak, ku zaskoczeniu i rozczarowaniu hodowców,  nie poprawiło w oczekiwany sposób amerykańskiego kota krótkowłosego. Potomstwo okazało się bardziej „perskie” niż się spodziewano. Wszystkie zwierzęta urodziły się z krótkimi nogami i szyją, zwartą budową ciała, charakterystyczną „lalkowatą” kufą i zadartym noskiem .Jedynie futro stało się zauważalnie krótsze i uzyskało gęstszą pluszową strukturę. Jasnym było jednak, że w wyniku krzyżowania powstała nowa rasa, której nadano nazwę „Egzotyczny krótkowłosy”. Ale pomimo dużej liczby cech odziedziczonych po rasie perskiej, egzot nie dostał od natury długich włosów.

Ambitni hodowcy „Persów” byli krytyczni wobec „egzotycznych”, uznając je za naruszenie czystości rasy. W zdecydowanej większości odmówili kojarzenia swoich elitarnych zwierząt z egzotycznymi krótkowłosymi. Na szczęście nieliczni dalekowzroczni właściciele „Persów”, widzieli perspektywy dla egzotów i brali udział w dalszej selekcji. W dalszych pracach hodowlanych wykorzystywano także przedstawicieli niebieskiej rasy rosyjskiej i kotów birmańskich. Eksperymenty przerwano, gdy udało się naprawić gen krótkowłosy. Od tego czasu krycie „egzotyczne” jest możliwe tylko z Persami.

Z czasem kot egzotyczny został oficjalnie zarejestrowany w większości głównych stowarzyszeń kotów. Początkowo wysunięto propozycję nazwania rasy „szterlingiem”, czyli „srebrem”, jednak z tego pomysłu zrezygnowano.

Egzotyczny czyli jaki?

Przedstawiciele rasy kota egzotycznego mają nie tylko ładny wygląd, ale także sympatyczny charakter. Dlatego rasa ta stała się bardzo powszechna na całym świecie.

Zewnętrznie egzotyczne krótkowłosy są podobne do persów. Koty są małe, jednak mają gęstą, krępą budowę. Jedną z cech jest krótka szyja – pomimo zwykłej u ssaków liczby kręgów, wizualnie wydaje się, że głowa wyrasta z obręczy barkowej. Waga samców sięga 7-8 kg, samic około 5 kg. Główną cechą charakterystyczną jest specyficzna twarzyczka. Przedstawiciele rasy mają duże, wyraziste oczy, wydatne policzki i zadarty nos, a także spłaszczoną kufę. Taka struktura nadaje egzotycznemu krótkowłosemu szczególnego uroku. Umaszczenie jest zmienne i nie ma wyraźnych ograniczeń. Linia włosów, w przeciwieństwie do Persów, jest krótka, co ułatwia opiekę nad zwierzęciem, a koty wyglądają na pluszowe.

Kot egzotyczny wyróżnia się uległym usposobieniem. Zwierzęta te są przyjazne i lubią spędzać czas ze swoim właścicielem. Koty są wrażliwe na dzieci, egzotyka w domu bardzo szybko stanie się wiernym przyjacielem najmłodszych. Dla przedstawicieli tej rasy przejaw agresji nie jest charakterystyczny, aby wyprowadzić je ze stanu równowagi psychicznej i spokoju, trzeba bardzo się postarać. Nawet wtedy manifestacja wrogości, przejawia się w postaci prób uniknięcia bliskiego kontaktu Typowa agresja jest w zasadzie możliwa tylko wobec obcych.

Pers a jednak nie pers

Mimo spokojnego charakteru egzoty różnią się od Persów bardziej zabawnym usposobieniem, zwierzaki te uwielbiają aktywne zabawy. Koty bardzo lubią uwagę i pieszczoty, dlatego nie tolerują samotności i rozłąki z właścicielem. Przedstawiciele tej rasy są bardzo lojalni wobec właściciela, spotykając nową osobę mogą przez długi czas unikać kontaktu z nim. Charakter rasy egzotycznej krótkowłosej zaskakująco harmonizuje z uroczym wyglądem kotów. Zwierzęta są zdolne do szczerego przywiązania do właściciela, ale okazują swoje uczucia tak delikatnie i subtelnie, że nie można ich nazwać natrętnymi. Potrafią cierpliwie poczekać, aż właściciel skończy swoją pracę i dopiero wtedy przypominają o swojej obecności delikatnym, spokojnym mruczeniem. Przy tak „kreskówkowym”, a nawet nieco niezręcznym wyglądzie, egzotyki są dość aktywne, dociekliwe i ruchliwe. Co więcej, wykazując naturalną ciekawość w wyniku, której potrafią zatracić poczucie zagrożenia. Adaptacja egzotyków do nowych warunków ze względu na ich znoszący wiele charakter nie nastręcza szczególnych trudności.

Z punktu widzenia połączenia cech charakteru, temperamentu i inteligencji koty egzotyczne krótkowłose słusznie można uznać za koty idealne do domu.

Daria Wyrostkiewicz – NaPsiTemat

fot. Pixabay.com

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także