Kopiowanie u psów, czyli obcinanie uszu i ogonów

Kopiowanie ma wielosetletnią tradycję i wiele powodów, dla których obcinanie uszu i ogonów były stosowane. Do czasu… Dlaczego?

Psy pełniły w przeszłości zazwyczaj funkcje użytkowe i tam należy szukać genezy obcinania (kopiowania) uszu i ogonów. Psy bojowe i pasterskie były bardzo często narażone na pogryzienia, utratę zdrowia i chcą eliminować rany odniesione w walce, a także dać przeciwnikom psów mniej punktów zaczepnych, łatwych do zranienia (zwłaszcza ogon i uszy), te po prostu skracano albo ucinano. Amputacji takich dokonywano zazwyczaj na etapie szczenięcym.

Psem kopiowanym był np. owczarek środkowoazjatycki, który ze względu na funkcję stróżującą często był narażony na atak wilków. Dog argentyński miał nie tyle chronić, co polować, a konkretnie na nie byle kogo, bo na pumy. Dlatego bez „zbędnych” elementów ciała było mu po prostu łatwiej.

Oczywiście, nie często, ale kopiowanie miało czasami wyłącznie funkcje ozdobne. Psem lisowatym, pasterskim, jednak małym i „przycinanym” głównie dla oka, był m.in. schipperke.

Ważny był także efekt. Dawne zdjęcia doga niemieckiego, któremu specjalistyczne nacinanie chrząstki pozwalało na posiadanie szpiczastych, stojących uszu, do dzisiaj budzą podziw. Jednak z czasem pojawiły się kwestie dobrostanu zwierząt i niepotrzebnego cierpienia (pomimo zabiegu w szczenięcym wieku).

W Polsce od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje jasno wyrażony w ustawie o ochronie zwierząt zakaz obcinania psom uszu i ogonów z przyczyn innych niż ratowanie życia i zdrowia zwierzęcia.

Debatę pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami kopiowania lapidarnie ujęła popularna Wikipedia: ” Zwolennicy twierdzą, że zabiegi nie są znacząco bolesne i mogą zapobiegać przyszłym infekcjom, które mogą powodować silniejszy ból, niż sam zabieg obcinania, który zrobiony tuż po urodzeniu zapewni łatwe wyleczenie rany. Zabieg obcinania ogona wykonuje się między 10 a 14 dni od momentu narodzenia się szczenięcia. Przeciwnicy twierdzą, że zabieg nie ma uzasadnienia medycznego, jest wykonywany dla celów estetycznych, który tylko dostarcza zwierzęciu niepotrzebnego bólu”.

RW/ collage – Ineternet/Allegro.pl – dog niemiecki z postawionymi uszami i obok forma naturalna

 

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także