Kocimiętka działa na koty jak narkotyk. Nepeta to feromon?

 Kocimiętka działa na koty jak narkotyk. Nepeta to feromon?

Kocimiętka to zioło o nazwie właściwej Nepeta. Rośnie w umiarkowanych strefach Europy i Azji, północnej Afryce i na jej obszarach tropikalnych. Rośnie na skrajach lasów, nieużytkach, wzdłuż dróg. Wiele osób uprawia ją w ogrodach i w domu. Występuje w wielu odmianach, a każda z jej rodzajów w charakterystyczny sposób działa na koty.

Kocimiętka – Nepeta

Jak sama nazwa mówi, kocimiętka to roślina wobec której niewiele kotów przejdzie obojętnie. Kot zauważając kocimiętkę najczęściej zatrzymuje się, bada zapach po czym zaczyna się w niej tarzać, chwytać łapami, gryźć, lizać, następnie głośno mruczy i miauczy. „Seans” ten dla osób niewtajemniczonych może być absolutnie zaskakujący. Kot chłonie kocimiętkę wszystkimi zmysłami przez jakieś 10 minut po czym traci zainteresowanie i odchodzi. Ponownie zapała entuzjazmem do tej rośliny po około 2 godzinach. Dzieje się tak z powodu wytwarzanego przez rośliną olejku eterycznego jakim jest nepetalakton. Jego zawartość w roślinie wynosi około 3%. Nepetalakton ma bogaty cytrynowy aromat. Zapach ten działa na koty i jest to uwarunkowane  genetycznie. Dzika pantera czerpie takie same emocje z kocimiętki jak pluszowy domowy brytyjczyk. Uważa się, że kocimiętka działa u kotów jak feromon. W pewnym stopniu powoduje naśladowanie zachowań seksualnych, ale nie wszystkie koty są na to wrażliwe. Kocięta do 6 miesięcy, czyli te przed okresem dojrzewania i koci staruszkowie są obojętni na aromat rośliny. Około 30% dorosłych kotów zresztą też nie reaguje na kocimiętkę i zarówno jedno jak i drugie zachowanie mieści się w granicach normy. Mimo ogromnego wpływu rośliny na kota nie ulega on stanom narkotycznym i typowym dla odurzeń trwałym zachowaniom.

Kocimiętce na tak czy na nie?

Dla zdrowego kota kocimiętka jest całkowicie bezpieczna. Nie uzależnia i nie ma skutków ubocznych. Jednak w przypadku zaburzeń układu nerwowego lub nadmiernej reakcji emocjonalnej lepiej trzymać cudowną trawę z dala od kota. W zasadzie nawet zjedzenie przez czworonoga kocimiętki  nie jest w żaden sposób ryzykiem dla jego zdrowia. w najgorszym przypadku zjedzenie zbyt dużej ilości rośliny może skończyć się rozstrojem żołądkowym.

Wykorzystanie kocimiętki

Właściwości kocimiętki są bardzo cenione w branży zoologicznej. Najczęściej wykorzystywana jest w korekcji kocich zachowań. Ten pociągający dla małego tygrysa zapach potrafi przekonać kota do nowej zabawki, drapaka, posłania. Odpręża i relaksuje nadaktywne koty a także pobudza do działania koty w typie leniwców. Może być genialnym sposobem na rozpieszczanie naszego futrzanego przyjaciela, tym bardziej, że na rynku występuje bardzo szeroki wachlarz produktów z wykorzystaniem kocimiętki.

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

 

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także