Kłosiński do Kowalczyka: Panie Premierze, miliony są przeżerane na udawaną walkę z bezdomnością zwierząt

 Kłosiński do Kowalczyka: Panie Premierze, miliony są przeżerane na udawaną walkę z bezdomnością zwierząt

– Nie może być mowy o silnej Rzeczpospolitej bez dostatniej polskiej wsi, bez rozwiniętych obszarów wiejskich oraz bez rozwijającego się prężnie rolnictwa – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński do uczestników IX Kongresu Rolnictwa RP zwołanego w niedzielę w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił z kolei, że „dla całego rządu sprawy rolników i sektora rolnego niezmiennie pozostają w centrum uwagi”, a minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że rząd będzie wspierał rolników w trudnych czasach.

W Kongresie wzięli udział także kynolodzy związani z Polskim Porozumieniem Kynologicznym, które należy do międzynarodowej World Kennel Union (m.in. Ewa Pietralik, Agnieszka Bielarczyk czy Piotr Kłosiński).

„Panie Premierze, Szanowni Państwo, rok był trudny, ale udało się doprecyzować standardy, jeśli chodzi o schroniska i wypracować mechanizmy dotyczące likwidacji bezdomności zwierząt. Panie Premierze, nie wszystko się udało. Zapewne przyjdziemy jeszcze do Pana nie raz z propozycją stworzenia funduszu do spraw walki z bezdomnością zwierząt. My ten program już realizujemy w ramach organizacji kynologicznych i fenologicznych, ale dla transparentności wydatkowania środków dalej uważamy, że taki fundusz powinien funkcjonować przy ministerstwie rolnictwa. To fundusz z pieniędzy hodowców, a nie podatników”

– zwrócił się do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i wicepremiera RP Piotr Kłosiński, prezes PPK i jeden z prelegentów na IX Kongresie Rolnictwa RP.

Kłosiński przypomniał, że środki konieczne są na bezpośrednie działanie przeciwko bezdomności zwierząt, a obecnie cały ciężar walki z bezdomnością leży na ośrodku samorządowym, a tam środki te wydawane są w sposób kontrowersyjny.

„Według raportu NIK rocznie samorząd wydaje na walkę z bezdomnością około 280 mln złotych, a tylko część, mały procent tej sumy jest wydawany na kastracje, sterylizacje czy adopcje. Reszta pieniędzy idzie na działania doraźne. Czyli nie walczymy ze przyczynami, ale skutkami. To wyrzucanie pieniędzy w błoto”

– mówił prezes PPK.

„Powiedzmy wprost. Te dziesiątki milionów rokrocznie są przeżerane przez niektórych właścicieli prywatnych schronisk, hycli i organizacje zajmujące się zarabianiem na udawanej walce z bezdomnością zwierząt. Wierzę, że ministerstwo w przyszłości przyjrzy się temu procederowi”

– dodał kynolog.

Piotr Kłosiński dodał, że od kilku lat obserwuje działania prozwierzęce w ramach programów MRiRW i zauważył, że dopiero teraz nastąpiła właściwa aktywizacja po stronie urzędników resortu i działania celowe, które pilotuje w ministerstwie wiceminister Anna Gembicka.

Organizatorem IX Kongresu Rolników RP był OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, któremu przewodniczy Sławomir Izdebski, a patronatem objął go Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

RW/NPT

 

 

 

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także