Kim jest sędzia kynologiczny na wystawach psów rasowych i co ocenia?

 Kim jest sędzia kynologiczny na wystawach psów rasowych i co ocenia?

Sędzia kynologiczny to nietypowa profesja, zadanie i umiejętności. Niewątpliwie wystawy psów rasowych to ogromne przeżycie i emocje zarówno dla hodowców-wystawców jak też dla wystawianych czworonogów. Są to również emocje dla nas, sędziów kynologicznych.

Początkowo wystawy psów pełniły funkcję sprawdzianu  ich użytkowości. Ocena psiego wyglądu była tylko dodatkiem. Prawdopodobnie pierwsza polska wystawa psów odbyła się w 1862 w Gostyniu. Wystawy trwają do dzisiaj i są ich setki tysięcy na całym świecie.

Czytaj także: Pies na postrzałki i nie tylko. Po co myśliwym psy?

Wystawy psów przebiegają zgodnie z regulaminem danej organizacji. Bywają nazywane, nie całkiem słusznie, psimi konkursami piękności. Wprawdzie na wystawie zadaniem sędziego jest ocena wyglądu psa, ale nawet najpiękniejszego czworonoga trzeba odpowiednio przygotować.

Oczywiście, bardzo ważne są zabiegi pielęgnacyjne wykonywane bezpośrednio przed pokazem, umiejętne zaprezentowanie psa na ringu jak i socjalizacja, codzienne wychowanie, suplementacja czy żywienie.

Sędzia kynologiczny podczas pracy na ringu jest pod dość dużą presją. Jego ocena jest bowiem niepodważalna i ostateczna.  To bardzo trudne zadanie, wybrać najpiękniejszego psa wystawy czy też najpiękniejszego psa w rasie bądź grupie, zwłaszcza wtedy, gdy na wystawie jest tych piesków kilkadziesiąt czy kilkaset.

Z jednej strony mamy właściciela psa, dla którego jego czworonóg jest przecież „najpiękniejszy na świecie”, a drugiej strony tych „najpiękniejsze” są wszystkie, każdy dla kogoś, a nikogo nie chcemy oceną skrzywdzić czy też zniechęcić do wystaw.

Wystawa to miejsce przede wszystkim do zaprezentowania swojego pupila, ale także spotkania się z innymi hodowcami i wymiany doświadczeń. To miejsce, gdzie służymy pomocą i radą dla właścicieli psów, podpowiadamy co zmienić, jak pracować z psem, aby w przyszłości odnieść sukces.

To sędzia dba o atmosferę na ringu, która ma być miła, spokojna, bez nerwów, bo pamiętajmy, że nasze emocje przenosimy na nasze zwierzęta.

Sędzia na ringu ocenia w pierwszej kolejności wygląd zwierzęcia, ale tak samo jest brane pod uwagę jak zachowuje się dany pies w ruchu i bardzo ważna jest też jego psychika oraz ogólne wrażenie. Pies nie może być agresywny i to jest oceniane. Psychikę determinują geny natomiast za dobry ruch jest odpowiedzialna dobra budowa psa. Oczywiście, nie ma zwierząt idealnych a drobne niedoskonałości można starać się zatuszować odpowiednim przygotowaniem szaty i profesjonalną prezentacją na ringu. Największe szanse na zwycięstwo maja oczywiście psy posiadające „to coś”, trudne do nazwania, to co sprawia że mówimy „ten pies urodził się do tego by być pokazywanym”.

Z życzeniami samych sukcesów wystawowych dla Państwa czworonogów i do zobaczenia na najbliższych wystawach organizowanych pod patronatem Polskiego Porozumienia Kynologicznego (PPK) i World Kennel Union.

Marzena Marciniak, sędzia międzynarodowy

Marzena Marciniak

Zobacz także