Jesienna wymiana sierści u psów. Jak ją wspomagać?

 Jesienna wymiana sierści u psów. Jak ją wspomagać?

Kartki w kalendarzu znikają w zastraszającym tempie. Dosłownie chwilę temu dom pokryty był wypadającym psim podszerstkiem, a już kolejna wymiana włosia. Standardowo pies wymienia pokrywę włosową dwa razy do roku. Warto w tym okresie go wspomóc, co przyśpieszy przebieg procesu linienia i sprawi, że nowa sierść będzie miękka i lśniąca.

Dlaczego psy linieją?

Odpowiedź na pytanie dlaczego psy linieją jest bardzo prosta. Linienie, czyli wymiana sierści, jest procesem naturalnym, fizjologicznym. Psy zmieniają pokrywę włosową, by dostosować się do panujących warunków atmosferycznych.  Zazwyczaj proces ten odbywa się dwa razy do roku. W okresie wiosennym psy gubią zbędny, gruby podszerstek, a jesienią sierść letnią wymieniają na ciepły płaszcz zimowy. U psów mieszkających na stałe w domu proces ten może być zaburzony i szczątkowo trwać przez cały rok, jednak w mniejszym lub większym stopniu również przebiega z naturalną intensywnością. Zdarzyć się może, że suczki linieją w okresie rui oraz po wydaniu na świat szczeniąt. Powodem w tym wypadku jest naturalna, hormonalna burza w organizmie matki.

Co warunkuje siłę linienia?

Natężenie wypadania sierści u psów może różnić się znacząco. Uwarunkowane jest to cechami danej rasy. Zdecydowanie intensywniej linieją psy naturalnie przystosowane do przebywania w trudnych warunkach atmosferycznych i rasy długowłose. W niewielkim stopniu linieją zwierzęta krótkowłose. Klasyczna wymiana sierści nie dotyczy na przykład pudli, w ich wypadku włosy muszą być przycinane. Z reguły silniej gubią sierść psy starsze, po 8 roku życia, psy kastrowane i suczki w czasie upałów. Standardowo wymiana sierści trwać powinna od 6 do 8 tygodni. Zdarz się również, że linienie nie jest związane z naturalnymi procesami, wywołane przez choroby, alergie czy ogólnie słabą kondycję zwierzęcia. W takich wypadkach jednak konieczna jest konsultacja weterynaryjna.

Jak wspomóc psa w tym okresie?

Mimo, że proces gubienia starej sierści i obrastania nową jest naturalnym dla większości psów warto wspomóc pupila by przebiegał on szybciej i mniej kłopotliwie. Można zrobić to w dwojaki sposób. Po pierwsze poprzez regularne zabiegi higieniczne, po drugie stosując zbilansowaną dietę.

U psów gładko i krótkowłosych sierść należy pielęgnować 2-3 razy w tygodniu miękką szczotką z naturalnego włosia i rękawicą pielęgnacyjną. Psy długowłose, zaleca się wyczesywać codzienne. Skuteczne jest czesanie czworonoga metalowym grzebieniem z szerokimi zębami, szczotką z zakrzywionymi zębami lub specjalną szczotką do naturalnego włosia.

W przypadku diety, bez względu na długość sierści warto wzmocnić ją drożdżami piwnymi i olejami: z łososia, lnianym i konopnym. Drożdże zapewniają lśniącą i mocną sierść, zawierają dużą ilość minerałów. Olej z łososia zapobiega wypadaniu włosów, dodatkowo wspomaga przemianę materii, obniża poziom cholesterolu i jest bezcenny przy budowie mocnych kości. Tłoczony na zimno olej lniany zapewnia sierści zdrowy i naturalny połysk. Znany jest również z działania przeciwzapalnego i wzmacniającego układ odpornościowy. Natomiast roślinny olej konopny zawiera cenne substancje witalne i pomaga w problemach skórnych, takich jak matowe włosy, łupież, suchość skóry czy swędzenie. Ponadto wszystkie te oleje charakteryzują się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz optymalnym stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6.

U psów, podobnie jak u ludzi w przypadku włosów, zdrowa i piękna sierść jest oznaką dobrej kondycji całego organizmu.

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

Na zdjęciu dog niemiecki Lua, merle – Polskie Porozumienie Kynologiczne (Popowo nad Gopłem)

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także