Jak zrobić udaną wystawę psów rasowych? Wywiad z Ewą Pietralik

 Jak zrobić udaną wystawę psów rasowych? Wywiad z Ewą Pietralik

Wystawa psów rasowych jest dla każdego, ale pod pewnymi warunkami. Co musi zrobić hodowca i jak przygotować ma się organizator. O tym mówi w rozmowie z napsitemat.com.pl Ewa Pietralik, sędzia kynologiczny, prezes Canis e Catus i wiceprezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego.

Co jest kluczem do zorganizowania udanej wystawy psów rasowych po stronie organizatora? Macie w tym duże doświadczenie. Możesz podzielić się nim z naszymi Czytelnikami?

To praca zespołowa i wielomiesięczna. Wystawy psów rasowych wymagają dobrej i zespołowej organizacji. Z naszej strony każda wystawa psów to święto dla kynologii, a jak do każdego święta tak i w tym przypadku należy się dobrze i odpowiednio przygotować. A więc jest to tak, że aby tego typu event można było zaliczyć do udanych, to tak naprawdę należy się do niego przygotować już dużo wcześniej i nie mówię o dniach czy tygodniach, ale o miesiącach przygotowań, nad którymi pracuje sztab ludzi. Ci ludzie to nie tylko nasz cały zespół, ale również organizacje, z którymi na co dzień współpracujemy i wspieramy się wzajemnie; to wolontariusze, którzy gdzieś tam stoją w cieniu całej tej imprezy ale ich pomoc jest niezbędna. Takie wydarzenie nie mogłoby się odbyć również bez doświadczonych sędziów kynologicznych, którzy mają za zadanie ocenić wszystkie pieski. Oczywiście udaną wystawę tworzą też wystawcy i muszę powiedzieć, że do takich wystaw zaliczam naszą ostatnią wystawę w Blachowni, gdzie na aż pięciu ringach psie piękności oceniało sześciu sędziów.

A co jest najważniejsze po stronie wystawcy? Zarówno myślę o stronie formalnej jak z przygotowaniem i właściciela i samego psa?

Najważniejsze po stronie wystawcy jest aby zadbać o kilka kluczowych kwestii takich jak o aktualne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie i zabranie ze sobą na wystawę zaświadczenia, które to potwierdza. Nie wspominam już o wcześniejszym zgłoszeniu psa na daną wystawę oraz tego, że w wystawa organizowana jest tylko dla psów posiadających rodowód oraz oznaczonych tatuażem lub chipem. Jeżeli chodzi o przygotowania właściciela i samego psa na wystawę to przede wszystkim należy regularnie pracować z psem. Oczywiście w wystawie mogą wziąć udział tylko zdrowe psy. Suczki w trakcie laktacji i psy wykastrowane są wykluczone z udziału w wystawach. Wystawca powinien również zadbać o wygląd psa.

To zapytam też inaczej. Kto nie powinien brać udziału w wystawach psów rasowych?

A ja powiem na przekór twojemu pytaniu, że w wystawie, każdemu należy dać szansę. Oczywiście, że takie wydarzenie skierowane jest właścicieli i hodowców psów rasowych, którzy dbają o swoich pupili ale pamiętajmy, że wystawa nie jest organizowana tylko dla doświadczonych już handlerów, a każdy z nich kiedyś stawiał swoje pierwsze kroki na ringu.

Co planujecie w najbliższym czasie?

Boję się spojrzeć w kalendarz. Najbliższe spotkanie to już w tę sobotę. Wystawa psów rasowych organizowana przez SWKiPR i oczywiście na niej będziemy. W najbliższą niedziele z okazji dnia dziecka spotkać nas możecie w Częstochowie na pikniku, gdzie organizujemy dla dzieciaków konkurs, w którym prezentować będą mogły swoich psich przyjaciół. 26 czerwca pojawiamy się na Pikniku Podmiotów Ekonomii Społecznej, który odbędzie się w Częstochowie w III Alei Najświętszej Maryi Panny. 10. Lipca odbywa się wystawa psów SWKiPR.

To wszystko, że tak zażartuję…?

Nie. Jeszcze wybieram się do Czech, gdzie nasi sędziowie oceniać będą psy na wystawie. 28 sierpnia jest z kolei wystawa psów w Pabianicach (wystawa SHPRiK). No i wrzesień 10 -11 – zapraszamy już my do Jastrzębia na dwudniową wystawę, ale o niej za wcześnie by opowiadać. Mogę zdradzić tylko tyle, że mamy nadzieję, że wystawcy znów dadzą się mile zaskoczyć. I na tę chwilę zatrzymuję nasze plany na połowie września.

Rozmawiał Robert Wyrostkiewicz

 

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także