Ile czarnej pantery jest w kocie bombajskim?

 Ile czarnej pantery jest w kocie bombajskim?

W ludowych wierzeniach zarówno czarna pantera jak i czarny kot uważane były za zwierzęta mocy. Z jednej strony podziwiane z drugiej budzące respekt i lęk. Opiekunowie magów i posłannicy nocy, koty tak czarne jak smoła i tak tajemnicze jak mrok.

Dla laika czarny kot bombajski, jego ruchy, aparycja i wygląd mogą sugerować, że różni się od czarnej pantery jedynie rozmiarem. Niestety, nic bardziej mylnego, bombajczyk nie jest zminiaturyzowaną wersją dzikiego kota, a przedstawicielem bardzo ciekawej rasy. Tym co wspólne u pantery i bombaja to ich kolorystyka. Koty bombajskie, podobnie jak pantery w pierwszych miesiącach życia posiadają charakterystyczne, czasem wręcz pręgowane cieniowanie. Z czasem, gdy czerń nabiera intensywności, brązowe smugi zatapiają się i przestają być widoczne.

Historia rasy

Historia bombajskich mruczków nie jest niestety ani długa ani imponująca. Pojawienie się „małej panterki” nie jest dziełem natury ale też nie wynikiem przypadku. Hodowcy od około dziesięciu lat starają się osiągnąć taki wynik. W tym celu skrzyżowano koty amerykańskie krótkowłose, o jednolitym czarnym umaszczeniu i koty birmańskie brązowe. Pierwszy potomek tego związku o pożądanych cechach ujrzał światło dzienne w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Obecnie mimo, że rasę oficjalnie uznano to koty te, poza Stanami Zjednoczonymi, należą do rzadkości.

Kilka słów o rasie

Koty bombajskie mają okrągłą krótką kufę i zaokrąglone uszy z szeroką podstawą. Jego duże okrągłe oczy w kolorze miedzi mogą z biegiem lat zmienić kolor na zielony. Głowa jest osadzona na krótkiej szyi, potężny muskularny tułów zakończony prostym ogonem średniej długości i mocnymi kończynami z okrągłymi nogami. Opuszki na nich, a także płat nosa kota, odpowiadają kolorowi sierści.

Przedstawiciele tej egzotycznej rasy mogą cierpieć na nie mniej rzadkie niż one same choroby. Dość powszechne u nich są różnego rodzaju wady czaszki. Dość często mają problemy z nadwagą i cukrzycą. Chcąc uchronić kota przed tymi problemami należy dość rygorystycznie przestrzegać odpowiednio dobranej diety. W zdecydowanej przewadze bombaje powinny jeść mięso i produkty z kwaśnego mleka, uzupełnione gotowanymi warzywami i płatkami zbożowymi. Pamiętać należy, że nawet pełna gama produktów naturalnych nie zapewni wystarczającej ilości witamin i minerałów dlatego konieczna jest ich suplementacja.

Ten zrównoważony i spokojny zwierzak uwielbia zajmować uwagę innych. Nie jest zwierzęciem, którego powinny posiadać osoby zapracowane. Dobrze dogaduje się z dziećmi, psami, innymi kotami i wszystkimi członkami rodziny, z którą mieszka. Do pełni szczęścia potrzebny jest mu jednak stały kontakt z właścicielem, którego sobie obiera i z determinacją przywiązuje do siebie. Obcych natomiast traktuje z nieufnością, potrzebuje zazwyczaj sporo czasu by poznać nową osobę i ewentualnie ją zaakceptować. Godną uwagi cechą kota bombajskiego jest jego „głośne” zachowanie, miałczy głośno i dużo prezentując swoje potrzeby emocje, chcąc nawiązać relację. Subtelnie rozpoznaje nastrój domowników i reaguje na niego. Rozumie sporo często powtarzanych słów i chętnie się uczy nagradzany pochwałami swego właściciela

Węglowy czarny kot, który swoją aktywnością i satynowym połyskiem sierści przypomina słynną Bagirę, raczej nie pozostawi obojętnym konesera kociej urody.

DW/fot. Pixabay.com

Zobacz także