II Kongres Praw Zwierząt w Senacie

 II Kongres Praw Zwierząt w Senacie

W latach 90. w Polsce weszła w życie „Ustawa o ochronie zwierząt” i była to awangarda na tle Europy. Dzisiaj w Senacie politycy i przedstawiciele organizacji mających związek ze zwierzętami spotkali się podczas II Kongresu Praw Zwierząt. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) otworzył Kongres, na którym ponownie zaproszeni byli przedstawiciele Polskiego Porozumienia Kynologicznego oraz współpracujące z PPK Laboratorium Genetyki Zwierząt – GENEVET.

Zgodnie z zapowiedziami sprzed Kongresu panele dyskusyjne po części głównej poświęcone były przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt, pomocy dzikim zwierzętom w powrocie do natury, edukacji jako kluczu lepszego traktowania zwierząt, a także rocznicy 25 lat obowiązywania ustawy o ochronie zwierząt oraz odbył się też panel „Zwierzę polityczne”, czyli była tu mowa o kwestiach podejścia partii politycznych do zagadnienia praw zwierząt.

Ostatni punkt był oczkiem w głowie poseł Katarzyny Piekarskiej, która uważa m.in., że w Polsce należy podjąć próbę certyfikacji organizacji kynologicznych na te o wysokich standardach i te, które powinny być uznane za organizacje o niskich standardach czy wręcz pseudohodowle, co nie może się stać bez inicjatywy politycznej.

„To postulat, który od zeszłego roku podnosimy w ministerstwie rolnictwa. Certyfikacja organizacji kynologicznych. Drugi to fundusz na rzecz walki z bezdomnością zwierząt, który nie sięga do kieszeni podatnika, ale jest rodzajem daniny od szczeniaka rasowego od hodowców. Te środki nie mają iść do podejrzanych organizacji i fundacji, które z chęcią przejadłyby każde sumy pieniędzy, ale to środki celowe dla samorządów na sterylizację, kastrację i chipowanie. To trzy filary walki z bezdomnością”

– komentuje Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego, który obecny jest na Kongresie od jego pierwszej edycji.

„Po raz kolejny wzięliśmy udział w kongresie zorganizowanym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Cieszy nas, że nie zostaliśmy pominięci w tak ważnych wydarzeniach. Świetne prelekcje Beaty Krupianik, prezesa Fundacji Karuna czy Aleksandry Grynczewskiej, prezesa Zwierzęcej Polany dają tylko wiarę w to, że uda się wspólnymi siłami doprowadzić do powstania Funduszu ds. Walki z Bezdomnością czy Certyfikacji Hodowli. To był świetny dzień, a wystąpienie dr Doroty Sumińskiej, która przez całe lata prowadziła audycję „Zwierze w eterze, a obecnie prowadzi audycje w Zwierzostacji było jak zwykle inspirujące. Takie spotkania to doping do dalszej i jeszcze bardziej wzmożonej pracy przy rozwiązaniach, które doprowadzą do pustych schronisk i zlikwidują czarny rynek zwierząt domowych”

– puentuje Kłosiński, który jest m.in. wiceprezydentem międzynarodowej World Kennel Union.

Wśród moderatorów poszczególnych paneli obecni byli m.in. senator Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych), poseł KO Dorota Niedziela czy dziennikarki Dorota Warakomska i Iwona Kutyna. Kongres odbył się pod patronatem honorowym wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej.

Robert Wyrostkiewicz – red. nacz. magazynu „Na Psi Temat”

Fot. 1 – od lewej: Aleksandra Grynczewska, prezes Fundacji Zwierzęca Polana, dr Dorota Sumińska, lekarz weterynarii, Beata Krupianik, prezes Fundacji Karuna

Fot. 2. – od lewej: Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego, Kasjan Szemiako, prezes GENEVET – Laboratorium Genetyki Zwierząt

 

 

 

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także