Golden jak złoto

 Golden jak złoto

Golden retrievery mają przyjazne, tolerancyjne nastawienie, są inteligentne, wytrzymałe, aktywne i łatwe w szkoleniu. Uwielbiają ruch. Sprawdzają się w rodzinach z małymi dziećmi, są doskonałymi towarzyszami polowań i wykwalifikowanymi psami służbowymi.

Wygląd

Goldeny to średniej wielkości psy, osiągające wagę około 25-32 kilogramów. Zazwyczaj dożywają około 10-12 lat. Ich kolorystyka waha się od jasnozłotego do kremowego, a także ciemnozłotego do złotego, a ich budowa ciała może się różnić od szerokiej i postawnej do szczuplejszej i bardziej sportowej. Według standardów AKC, goldeny poruszają się płynnym, mocnym chodem, a pierzasty ogon noszony jest, jak mówią fani rasy, z „wesołą akcją”. Golden retrievery zrzucają sierść często i w dużych ilościach, wymagają więc regularnego szczotkowania. Zostały wyhodowane jako psy myśliwskie i do poszukiwania ptactwa wodnego, ich sierść zewnętrzna jest gęsta i odpycha wodę. Mają również gęsty podszerstek. Sierść może mieć różną strukturę, od falistej do prostej.

Temperament

Golden retrievery są otwarte, zabawne i łagodne. Są również przyjazne, inteligentne i oddane. Mają dużo energii i wymagają dużej aktywności. Najlepiej nadają się dla właścicieli prowadzących aktywny tryb życia. Źle znoszą samotność. Goldeny zostały wyhodowane do pracy z ludźmi, są doskonałymi psami służbowymi dzięki swojej lojalności, inteligencji i stabilnemu temperamentowi. Z powodu swej przyjacielskiej natury nie nadają się na psy stróżujące.

Dobrze dogadują się z innymi psami, przy odpowiednim wprowadzeniu i szkoleniu, goldenom można zaufać w stosunku do innych zwierząt, np. kotów i królików.

Potrzeby życiowe

Goldeny postrzegają siebie jako część rodziny i muszą być tak traktowane. Nie przeszkadza im hałas, zamieszanie i aktywność, dzięki czemu są bardzo tolerancyjne wobec dzieci. Należące do grupy psów sportowych golden retrievery są psami aktywnymi, które wymagają co najmniej godziny ruchu dziennie. Uwielbiają zbierać wszystko, co im się rzuci. To sprawia, że są doskonałymi towarzyszami polowań i wykwalifikowanymi psami służbowymi. Uwielbiają jeść, biegać, spędzać czas ze swoimi właścicielami.

Pielęgnacja

Goldeny mają grubą, wodoodporną, podwójną sierść. Linieją umiarkowanie zimą i latem, a obficie wiosną i jesienią. Jeśli jednak codziennie szczotkujesz swojego goldena, możesz zapobiec plątaniu się sierści. Kąpiele mogą również pomóc i są zalecane raz w miesiącu. Przed rozpoczęciem szczotkowania sierść goldena powinna być sucha. Przycięcie paznokci wykonujemy raz lub dwa razy w miesiącu. Zęby powinny być szczotkowane co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu. Kontrola uszu jest również ważna; goldeny mają fałdowane uszy, które tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów.

Ćwiczenia są istotną częścią dnia golden retrievera. Konieczna jest co najmniej godzina dziennie rygorystycznej aktywności, nawet jeśli odbywa się ona w ciągu kilku różnych wyjść lub zabaw w ciągu dnia. W pierwszych dwóch latach życia golden retrievera nie należy przesadzać z ćwiczeniami, po tym czasie mogą być zabierane na długie biegi, przejażdżki rowerowe, wycieczki i pływanie. Lubią też polowania, próby terenowe i inne psie sporty, takie jak tresura i tropienie. Wyzwania umysłowe, takie jak nauka sztuczek i zabawa zabawkami logicznymi, są również atrakcyjne dla goldenów, ale nigdy nie powinny zastępować aktywności fizycznej.   Golden retriever, który nie ma wystarczającej ilości ruchu, może wykazywać niepożądane zachowania, takie jak kopanie i żucie.

Właściciele muszą pomóc golden retrieverom w kontrolowaniu ilości przyjmowanego pokarmu; mają one tendencję do nadwagi. Jedzenie powinno być odmierzane i podawane dwa razy dziennie, Przysmaki dla psów powinny być podawane z umiarem.

Zdrowie

Golden retrievery zazwyczaj dożywają około 10-12 lat. Są ogólnie zdrową rasą, o nieco zwiększonym ryzyku dysplazji stawów biodrowych i raka, w porównaniu z innymi psami. Inne choroby, choć nie są szczególnie częste, to dysplazja łokci, zaćma, postępujący zanik siatkówki – czyli stopniowe pogarszanie się stanu siatkówki – niedoczynność tarczycy, rozszerzenie żołądka (inaczej zwane wzdęciem) i alergie. Golden retrievery powinny mieć również często sprawdzane uszy i regularnie szczotkowane zęby dla optymalnego zdrowia.

Historia

Dudley Marjoribanks, pierwszy lord Tweedmouth, stworzył golden retrievery w drugiej połowie XIX wieku. Zostały wyhodowane w szkockich Highlands. Marjoribanks hodował psy przez ponad 50 lat, aby stworzyć idealnego psa pasterskiego – był zapalonym łowcą ptactwa wodnego. Tweedmouth chciał mieć psa dostosowanego do deszczowego klimatu i nierównego terenu, więc skrzyżował swojego „żółtego retrievera” z rasą, która dziś już nie istnieje – tweed water spanielem.

Golden retriever został po raz pierwszy pokazany na brytyjskiej wystawie psów w 1908 roku. Kennel Club w Anglii oficjalnie uznał golden retrievera za odrębną rasę w 1911 roku. Wówczas zostały one sklasyfikowane jako „retriever – yellow lub golden”. W 1920 roku nazwa rasy została oficjalnie zmieniona na golden retriever.

 

 

źródło:Dailypaws.com

foto:Pixabay

 

Zobacz także