FECAM: Hodowcy psów rasowych z państw Mercosur [Ameryka Południowa]

 FECAM: Hodowcy psów rasowych z państw Mercosur [Ameryka Południowa]

Mercosur to międzynarodowa organizacja gospodarcza powstała w 1991 r., która zrzesza pięć państw Ameryki Południowej – Brazylie, Argentynę, Paragwaj, Urugwaj oraz zawieszoną od 2016 r. Wenezuelę. Tworzy ona najsilniejszą w tym regionie strefę wolnego handlu (bez ceł i innych opłat handlowych), do której aspirują również inne państwa kontynentu. Pod koniec czerwca 2019 r. Unia Europejska wynegocjowała z Mercosur umowę handlową, która ułatwić ma eksport i import między kontrahentami. W tle rolnictwa i przemysłu spożywczego powstała też organizacja kynologiczna na bazie państw Mercosur – FECAM.

O jej istnieniu informuje między innymi w mediach społecznościowych organizacja hodowlana Asociación Canófila Peruana – Unión Canófila Peruana:

Musiałeś się zastanawiać, czym jest FECAM?

  • FECAM to federacja hodowców psów rasowych Mercosuru, przyłączona do World Kennel Union WKU.
  • FECAM to instytucja kynologiczna, która proponuje włączającą, swobodną i otwartą kynologię, zrzeszającą m.in. amerykańskie federacje psów, z którymi współpracujemy.
  • FECAM w krajach członkowskich prowadzi rejestry i wystawy psów, które z kolei są uznawane i wspierane przez nasze organizacje.

Obecnie Federacja jest obecna w:

  • Peru : Peruwiańskie Stowarzyszenie Kynologiczne i Peruwiańska Unia Kynologiczna AKP-UCPE
  • Argentyna : Argentyna Stowarzyszenie Hodowców Psów
  • Boliwia : Boliwijskie Stowarzyszenie Hodowców Psów Rasowych ASOCAN
  • Brazylia : Brazylijskie Towarzystwo Kynologiczne SOBRACI
  • Kolumbia : Stowarzyszenie Kynologiczne Unida de Columbia ACUDC

FECAM związana jest z międzynarodową organizacją World Kennel Union, której w Polsce członkiem jest Polskie Porozumienie Kynologiczne.

Prezydentem WKU jest Igor Sulimov, który walczy obecnie w Kijowie na wojnie w obronie Ukrainy. Wiceprezydentem WKU jest m.in. Polak – Piotr Kłosiński, prezes PPK.

fot. Asociación Canófila Peruana – Unión Canófila Peruana

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także