Eutanazja psa. Sprawdź czy kochasz, czy może raczej dręczysz…

 Eutanazja psa. Sprawdź czy kochasz, czy może raczej dręczysz…

Eutanazja psa to temat na czasie wśród patologii petbiznesu. Uporczywe leczenie, podtrzymywanie psa przy życiu przez “weta”, który solidnie opłacany, zapewnia o wystarczającej jakości życia naszego pupila; kliniki, obserwacje, leki, kiedy nierzadko decyzja powinna być – mówiąc tradycyjnie – męska. Kiedy i dlaczego?

Eutanazja psa to decyzja, przed którą staje wielu właścicieli. Jest to jednak jak z lekarstwem, trudnym do zażycia, ale czasami koniecznym, by zwierzę przestało cierpieć. W jakich przypadkach podjąć taką decyzję?

Powody dla eutanazji

Istnieje kilka powodów, które mogą skłonić ciebie lub weterynarza do uśpienia psa:

  • Twój pies jest chory: psa z nieuleczalnym rakiem lub poważną chorobą, która powoduje silny ból, można uśpić, jeśli nie ma innego rozwiązania, które mogłoby złagodzić jego cierpienie.
  • Twój pies jest w podeszłym wieku: starszy pies może odczuwać znaczne zmniejszenie swoich możliwości fizycznych, a jego organizm jest stopniowo osłabiany. Starsze psy, które mają trudności z poruszaniem się lub jedzeniem, tracą zdolność zmysłów, cierpią na nietrzymanie moczu lub choroby związane z wiekiem, mogą zostać poddane eutanazji przez lekarza weterynarii, który uzna to za konieczne.
  • Twój pies jest agresywny i gwałtowny: pies, który okazuje się agresywny i który ma skłonność do gryzienia swoich bliskich lub obcych, może zostać poddany eutanazji. W takim przypadku decyzję może podjąć sąd np. po zdarzeniach związanych z agresją. Jednak w tym przypadku badanie zachowania zwierzęcia musi zostać przeprowadzone przez specjalistę przed ratyfikacją decyzji o uśmierceniu. Celem tego badania jest ustalenie pochodzenia tej agresywności i ocena jej przejściowego lub ostatecznego charakteru.

Eutanazja psa w schronisku

Psy w schroniskach: niestety często zdarza się, że psy, które nie mogą znaleźć właścicieli lub które są porzucane w okresach przeludnienia w schroniskach, są poddawane eutanazji. Pomyśl o tym, zanim zrezygnujesz z psa! Jeśli nie chcesz już trzymać swojego w domu, poświęć trochę czasu na znalezienie nowego pana, któremu możesz zaufać. Eutanazja to nie  jedyne rozwiązanie. Należy je wybierać tylko w ostateczności, jeśli nie ma innej możliwości. Z drugiej strony, w czasach infantylnego podejścia do zwierząt, organizacji zrzutek (na wiele tysięcy złotych) na leczenie psów ustawicznie cierpiących, często eutanazja jest skróceniem bólu, a “miłość” przeciwników eutanazji dla takich psów bywa dla nich jedynie męczarnią. W tym podtrzymywaniu przy życiu nierzadko ustawia się cała kolejka ludzi zarabiających na nieszczęściu psa i braku dojrzałości jego pana do podjęcia męskiej decyzji o eutanazji.

RW/jardinage.lemonde.fr

fot. getyimage

Robert Wyrostkiewicz

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także