Decyzja zapadła. Będę miała mopsa! Ten okazał się gwiazdą…

 Decyzja zapadła. Będę miała mopsa! Ten okazał się gwiazdą…

Mam na imię Aldona i chciałbym opowiedzieć wam moją „mopsią” historię. Całe moje życie związane jest z psami. Wychowałam się w rodzinie psiarzy, a jako nastolatka trenowałam dog frisbee z moimi border collie i bearded collie – Collin i Angie. Choć z wykształcenia jestem magistrem inżynierem ochrony środowiska, pracuje jako groomer (psi fryzjer). Z tego krótkiego opisu można się łatwo domyślić, że kocham wszystkie czworonogi, jednak moje serce zawsze biło mocniej na widok… mopsa! I tak pewnego dnia padła decyzja: będę miała mopsa!

Rasa ta jednak najczęściej kojarzona jest z kanapą i nadwagą. Nie wyobrażałam sobie takiego stylu życia mojego psa. Postanowiłam więc łamać stereotypy i mity o mopsach. W końcu mops też pies!

Każdy psiak chce być blisko swojego człowieka i cieszyć się życiem. I tak kierowana tą myślą, od dwóch lat jestem szczęśliwą właścicielką Bułki, małej, wyjątkowej, pełnej energii kluseczki. Długo zastanawiałam się jaką formę aktywności wprowadzić w nasze wspólne życie, tak, aby była dla niej bezpieczna i zdrowa. Pracując z tak nietypową i mało predysponowaną do psich sportów rasą, trzeba pamiętać o jej bezpieczeństwie i dostosowaniu stopnia trudności do jej fizycznych możliwości. Udało się nam to wszystko pogodzić. Odkąd Buła do mnie trafiła, zaczęłyśmy treningi. Ćwiczymy elementy dog dancingu oraz obedience, a przede wszystkim jesteśmy nastawione na naukę najróżniejszych sztuczek. Obecnie możemy pochwalić się prawie pięćdziesięcioma sztuczkami i cały czas uczymy się nowych.

Pracujemy metodą pozytywnego wzmocnienia, to znaczy, że Bułka podczas treningów zawsze otrzymuje nagrody (w postaci jedzonka, które uwielbia) dzięki czemu ma chęci do nauki i zawsze jest gotowa do działania.

Bułka jest prawdopodobnie jedynym mopsem w Polsce z takimi umiejętnościami. Niedawno zostałyśmy zauważone i wystąpiłyśmy w znanym programie „Dzień Dobry TVN” pokazując całemu światu, że każdy pies może nauczyć się wielu rzeczy, być w dobrej formie i w zdrowiu, jeśli tylko staniemy się dla niego dobrym przewodnikiem.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmiku z (prawie) wszystkimi sztuczkami, a także zapraszamy do śledzenia codziennych przygód Bułki na Facebooku i Instagramie (znajdziecie nas pod nazwą FitPug).

Pamiętajcie! Wspólne treningi, ćwiczenia i zabawy z psem pogłębiają nasze więzi z pupilem, pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji naszych kudłatych przyjaciół a także dają wiele radości nie tylko psiakom ale także i nam samym.

Aldona Żmuda

(słynny mops Bułka pochodzi z hodowli zrzeszonej w Canis e Catus, które jest członkiem Polskiego Porozumienia Kynologicznego)

Kontakt do autorki tekstu: dusia.angie@gmail.com

Artykuł ukazał się w drugim numerze magazyny “Na Psi Temat

Fot. z arch. AŻ

Robert Wyrostkiewicz

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także