Czy psy chorują na koronawirusa? Tak! A co z wystawami? Indie żyją po swojemu

 Czy psy chorują na koronawirusa? Tak! A co z wystawami? Indie żyją po swojemu

Należy pamiętać, że nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 na zwierzęta domowe i gospodarskie, ani na to, aby zwierzęta te mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby – w dalszym ciągu można przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

Nic bardziej mylnego!Inspektorat zapomniał zaktualizować swoją stronę.

Poza słynnymi już zarażeniami Sars-Cov-2 u norek (także w Polsce), co posłużyć ma do wprowadzenia „Piątki dla zwierząt” tylnymi drzwiami, nie mniej narażone są psy, koty czy świnie.

– Na świecie potwierdzono do tej pory około 70 przypadków infekcji Sars-CoV-2 u zwierząt domowych. Dwie trzecie z nich to koty, jedna trzecia – psy. Potwierdzono także infekcje u dużych kotów z ogrodów zoologicznych m.in. w RPA. Kto ma fretki jako zwierzęta domowe, powinien wiedzieć, że i one mogą zarazić się koronawirusem

– czytamy na dw.com

W jednym z najlepszych na świecie periodyków naukowych „Nature” z dnia 17 lutego 2021 roku ukazał się artykuł, w którym uznano z kolei, że najbardziej podatne na koronawirusa są… świnie.

„(…) bliski związek świni z ludźmi, jej znany status dla rezerwuaru wielu innych wirusów odzwierzęcych oraz udział świni domowej w rekombinacji genetycznej niektórych z tych wirusów, każe przewidywać, że świnia będzie jedną z najważniejszych kandydatów ważnym gospodarzem dla rekombinacji zmutowanego wirusa”

– stwierdzono w artykule.

Świat jednak bardzo różnie podchodzi do pandemii wśród ludzi i wśród zwierząt. Szwecja np. w niektórych regionach zniechęca do noszenia maseczek. Polska po roku zniechęca do zalecanych dotąd przyłbic. A psy? W niektórych państwach, jak np. w Indiach, nadal odbywają się wystawy (organizowane przez United kennel CLUB INDIA należący do World Kennel Union – vide zdjęcia).

Na pewno w organizacji wystaw może pomóc istniejąca od niedawna szczepionka dla zwierząt przeciw Sars-Cov-2. Kilka dni temu polskie Ministerstwo Rolnictwa otrzymało od firmy Zoetis (dawniej wchodzącej w skład słynnej firmy Phizer) ofertę szczepionki na koronawirusa przeznaczonej dla zwierząt domowych i hodowlanych.

Czy to początek końca problemów z wystawami? Czas pokaże.

 

 

Zobacz także