Cukrzyca u psów. Kiedy występuje i jakie są jej odmiany

 Cukrzyca u psów. Kiedy występuje i jakie są jej odmiany

Cukrzyca jest częstą chorobą psów. Główne objawy to zwiększone pragnienie, głód, potrzeba częstego oddawania moczu i utrata wagi. Aby kontrolować przebieg cukrzycy psy potrzebują insuliny i karmy odpowiedniej dla nich.

Cukrzyca występuje, gdy zmniejsza się ilość wytwarzanej insuliny (cukrzyca typu I) lub komórki psich narządów opierają się jej działaniu (cukrzyca typu II). W rezultacie glukoza (cukier) i inne składniki odżywcze nie przedostają się już do komórek, a ich poziom wzrasta we krwi psa.

Psy częściej chorują na cukrzycę typu I niż na cukrzycę typu II. Część naukowców sugeruje, że cukrzyca u psów ma zazwyczaj podłoże genetyczne.

Choroba występuje, gdy komórki trzustki wydzielające insulinę są niszczone przez układ odpornościowy lub zapalenie całej trzustki podczas zapalenia tego organu u psa.

Wiemy, że najczęściej ofiarami cukrzycy padają psi seniorzy w wieku od 7 do 11 lat.

Stan zwierzęcia w momencie diagnozy będzie decydował o tym, czy może być leczone w domu, czy też będzie musiało być najpierw hospitalizowane. Pierwszym krokiem powinien być więc krok do weterynarza.

monvet.com/fr/RW

fot. Pixabay.com

 

 

Zobacz także