Chory pies po wejściu do Odry opisany 5 dni przed alertem RCB!

 Chory pies po wejściu do Odry opisany 5 dni przed alertem RCB!

Weterynarze już 7 sierpnia opisali przypadek psa, który po kąpieli w Odrze miał wymiotował krwią, miał biegunkę, brak apetytu i problemy neurologiczne.Alerty SMS-owe z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przyszły dopiero 5 dni później.

Pomimo, że premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował dwóch wysokich rangą urzędników i pomimo tego, że oskarżenia padają na polską firmę, chociaż nie można wykluczyć skażenia po stronie niemieckiej, to jedno jest pewne – alerty z 12 sierpnia były alertami opóźnionymi.

Katastrofa ekologiczna w Odrze to nie tylko dziesiątki ton śniętych ryb, martwe bobry czy owce. Politycy, w tym premier Mateusz Morawiecki w piątek 12 sierpnia, apelują o upilnowanie także psów, które mogłyby chcieć wykąpać się w zatrutej wodzie.

– Proszę wszystkich państwa mieszkających nad Odrą oraz turystów o ostrożność. Nie wchodźcie do wody, nie kąpcie się w niej, ale też pilnujcie swoich psów. Dla nich picie wody z rzeki też może okazać się bardzo niebezpieczne

– podkreślał premier w swoim podcaście.

„Takiego ostrzeżenia w ubiegły weekend nie usłyszał niestety właściciel psa Filera. Mały czworonóg wykąpał się w Odrze i od tego czasu męczą go wymioty z krwią, biegunka, brak apetytu i problemy neurologiczne. Eksperci pobrali od psiaka surowicę, którą zamierzają zbadać pod kątem obecności rtęci. Wyniki testu otrzymają po 3-5 dniach. W tym czasie nieszczęsny Filer pozostanie pod opieką weterynarzy. Jego stan wciąż jest poważny”

– informuje portal tygodnika „Wprost”.

„Proszę wszystkich posiadaczy psów, by nie lekceważyli ostrzeżeń i unikali jakichkolwiek kontaktów psów z wodą z Odry. Nie bagatelizujmy tej sprawy. Wiemy, że ofiar wśród zwierząt może być znacznie więcej niż dotąd myślano”

– ostrzega Piotr Kłosiński, prezes Polskiego Porozumienia Kynologicznego.

 

Fot. © Facebook / Zapytaj stronę Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna lek. wet. Mateusz Gola Pies Filer zatruty wodą z Odry

 

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także