Canis e Catus z kocimi sprawami u przedszkolaków

 Canis e Catus z kocimi sprawami u przedszkolaków

Nasi eksperci z Canis e Catus od kocich spraw zostali poproszeni o przygotowanie ciekawostek na temat kotów. Z wielką przyjemnością przygotowaliśmy materiały oraz ilustracje dla dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Rozwoju” w Tomaszowie Bolesławieckim.

Dlaczego tak chętnie angażujemy się w taką pomoc? Uważam, że już od najmłodszych lat powinniśmy rozwijać u dzieci odpowiednie podejście do zwierząt, uczyć je i uświadamiać, że zwierze jak człowiek odczuwa ból, smutek, radość, przywiązanie. Zwierze to nie zabawka, a istota żyjąca i takie słowa powinny być wypowiadane do dzieci bardzo często.

Moim zdaniem opiekowanie się psem czy kotem przez dziecko rozwija postawę odpowiedzialności. Przed pandemią osobiście spotykaliśmy się z uczniami przedszkoli, szkół czy świetlic, aby edukować dzieciaki z zakresu zwierząt. Zawsze takie spotkania były połączone z konkursem plastycznym czy oglądaniem z dzieciakami bajek. Uważam, że zwierzęta są pozytywnym aspektem w bajkach dla dzieci. Takie edukowanie i konkursy przeprowadzamy podczas każdej naszej wystawy.

Jestem ogromną przeciwniczką krzywdzenia zwierząt i traktowania ich przedmiotowo. Wierzę, że takie spotkania z dzieciakami i odpowiednia edukacja może polepszyć los wielu zwierząt. Te dzieci będą kiedyś dorosłymi ludźmi i mam ogromną nadzieję, że będą powtarzać kiedyś swoim dzieciom słowa „Zwierzę jak człowiek odczuwa ból, smutek, radość, przywiązanie”.

Agnieszka Bielarczyk

Wiceprezes Stowarzyszenia Canis e Catus, Sędzia Kynologiczny

Zobacz także