Buldog francuski. Jeśli jesteś domatorem jest to pies dla ciebie!

 Buldog francuski. Jeśli jesteś domatorem jest to pies dla ciebie!

Buldog francuski – w klasyfikacji World Kennel Union grupa 5 nr 5.30 – to jedna z najpopularniejszych ras małych psów na świecie. Chociaż jest to pies mały, jest to pies o mocnej i stabilnej konstrukcji wywodzącej się od buldoga angielskiego.

Jego sympatyczny, towarzyski, zabawny i milutki charakter pozwala nam szybko zrozumieć, dlaczego te małe francuskie psy z „nietoperzowymi uszami” są tak cenione jako psy do towarzystwa.

– Z ramienia World Kennel Union od kilku lat nadzoruję hodowle buldogów, które specjalizują się w kolorach tzw. eksperymentalnych; takich jak blue, tan czy merle, czyli odmian kolorystycznych dość powszechnych w brytyjskim Kennel Club. Niektóre z tych kolorów mogą nieść ze sobą problemy zdrowotne czy też hodowlane, a moim zadaniem jest obserwacja populacji

– mówi nam Dominika Kłosińska z Polskiego Porozumienia Kynologicznego i międzynarodowej World Kennel Union.

Wypada nam przypomnieć, że buldogi francuskie wymagają niemało uwagi i potrzebują towarzystwa. To konieczne, jeśli chcemy, by ich zachowanie było odpowiednie czy mówiąc inaczej, zrównoważone.

Buldog francuski, który spędza zbyt dużo czasu sam, może wejść w stan zachowań destrukcyjnych, a także może otrzeć się o lęk separacyjny. Jeśli więc spędzasz zbyt dużo czasu poza domem lub chcesz mieć bardziej niezależnego psa, lepiej jest wybrać inną rasę.

Powinieneś również wiedzieć, że jest to pies z brachycefalią, który wymaga specjalnej opieki, aby być zdrowym.

Dla jasności, rasy brachycefaliczne to psy z krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami, czyli m.in. pekińczyki, shih tzu, mopsy, boksery, buldogi angielskie i buldogi francuskie.

PS/NaPsiTemat.pl

Za artykułem „Francuskie rasy psów” Eduarda Piamore, portal Planeteanimal.com

Fot. Pixabay.com

Robert Wyrostkiewicz

Robert Wyrostkiewicz

Zobacz także