Brzydki zapach z psiego pyska

 Brzydki zapach z psiego pyska

Brzydki zapach z psiego pyska to nie tylko dyskomfort odczuwany podczas kontaktu z pupilem, ale również sygnał alarmujący o tym, że dzieje się coś niepożądanego w stanie zdrowia czworonoga.

Halitoza

Halitoza to termin przyjęty na określenie nieprzyjemnego zapachu z ust, niezależnie od jego charakteru. Dotyczy on w takim samym stopniu zwierząt jak i ludzi. Z łaciny halitus znaczy oddech, opar. Generalizując jest to stan, w którym oddech ma szczególnie wyczuwalny, nieprzyjemny zapach, który emanuje nie tylko z ust, ale także z jamy nosowej. Ważne w rozumieniu terminu jest to, że nie mówimy o konkretnej chorobie, ale o symptomie, który może towarzyszyć pewnym stanom patologicznym.

Skąd ta woń?

Najczęściej halitoza wskazuje na problemy z higieną jamy ustnej. Nieprzyjemny zapach „wydzielają” produkty przemiany materii drobnoustrojów beztlenowych, które na fragmentach pokarmu zalegającego między zębami, tworząc kolonie, co prowadzi do powstawania płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Podobne objawy związane są z urazami błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł. Jeśli infekcja dostanie się do rany, następuje proces zakaźny i ropienie, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach. Halitoza jest jednak również często oznaką „nieprawidłowego funkcjonowania” innych układów organizmu. Zgniły zapach może wskazywać na problemy z trawieniem, a wśród nich można wymienić m.in. zapalenie żołądka, niedrożność jelit, obecność robaków. U starszych psów (powyżej 10 roku życia), często występuje brzydki oddech w przypadku chorób układu moczowo-płciowego. Słodkawy, zgniły zapach mogą powodować choroby onkologiczne w jamie ustnej. Często rozwijają się one  u psów ze skróconym pyskiem (buldogi, bokserki itp.) Natomiast nieprzyjemny zapach podobny do acetonu może sugerować patologie endokrynologiczne, szczególnie cukrzycę.

Jak przywrócić bezwonny oddech?

Pozbycie się nieświeżego oddechu będzie możliwe dopiero po wyeliminowaniu jego przyczyny. Jeśli przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest nieodpowiednia higiena lub złe odżywianie, rozwiązanie problemu jest dość proste. Konieczne jest przeanalizowanie diety psa, wykluczenie tłustych i słodkich potraw, wprowadzenie pokarmów stałych oraz jabłka i marchewki, które dobrze czyszczą zęby z płytki nazębnej. Do posiłków można dodawać posiekanego pomidora lub sok pomidorowy w celu rozluźnienia płytki nazębnej. Pomocne są gryzaki o specjalnej, służącej czyszczeniu zębów konsystencji.

We wszystkich innych przypadkach, aby zidentyfikować przyczynę halitozy, konieczna jest  konsultacja weterynaryjna.

Aby skutecznie zapobiegać takim powikłaniom, należy regularnie szczotkować zęby psu specjalną szczoteczką i wprowadzić do diety specjalne gryzaki. Jedzenie produktów o specjalnie przygotowanej konsystencji pomaga spowolnić powstawanie płytki nazębnej i kamienia, a także przyczynia się do usuwania jego nadmiaru.

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

fot. Pixabay.com

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także