BARF to surowe mięso i powrót do dzikości w diecie psa

 BARF to surowe mięso i powrót do dzikości w diecie psa

BARF jest jedną z modnych od kilku lat metod karmienia psów domowych. To forma odżywiania nawiązująca do pierwotnych nawyków żywieniowych dzikich psów i wilków. Racje żywnościowe komponowane są przez właścicieli psa z mięsa z różnych zwierząt rzeźnych i ryb, kości i wnętrzności. Psy karmione są wyłącznie na surowo. Do posiłku podstawowego dodawane są warzywa, owoce i inne dodatki, również nieprzetworzone.

BARF początkowo był po prostu skrótem od angielskiego wyrażenie „Born-Again Raw Feeders” (ponowne narodziny surowej karmy), a następnie ewaluował w „Bones And Raw Foods”  (kości i surowa żywność). Dopiero od 1993 roku i publikacji książki „Give Your Dog A Bone” napisanej przez weterynarza Ian Billinghurst akronim BARF nabrał znaczenia jako biologicznie odpowiednia surowa żywność.

Właściciele psów dbający o dobro swoich pupili często rozważają wprowadzenie diety opartej na surowych produktach (BARF), gdy czworonogi zmagają się z dolegliwościami takimi jak:

  • Problemy żołądkowo-jelitowe
  • Problemy skórne
  • Alergie
  • Choroby układu mięśniowo-szkieletowego
  • Choroby nerek i dróg moczowych
  • Nietolerancje pokarmowe
  • Zaburzenia zachowania (agresja, strach),
  • Kłopoty z waga

Opiekunowie czworonogów opierając się na alternatywnej metodzie karmienia BARF, liczą na większy sukces zdrowotny w odniesieniu do karmienia karmą tradycyjną. Według doradców BARF przejście od klasycznej karmy dla psów do surowej żywności powinna odbywać się bezproblemowo pod warunkiem, że dotyczy silnego i młodego psa. W niektórych przypadkach, chorych lub starszych zwierząt, lepiej rozpocząć rewolucję żywieniową drobnymi krokami i powoli wprowadzać elementy surowego jedzenia.

BARF zyskał na popularności. Pomysł karmienia w sposób „pierwotny” spodobał się również hodowcom innych zwierząt, w tym kotów. Na temat BARF powstało wiele publikacji, a środowisko weterynaryjne podzieliło się co do słuszności stosowania surowej diety. Na nową żywieniową modę błyskawicznie zareagował rynek producentów psiej karmy. W ofercie większości producentów obecnie znaleźć można elementy odpowiadające diecie BARF.

Do największych minusów tej diety zaliczamy jej czasochłonność. Wprowadzając surową dietę pamiętać należy o dokładnym jej zbilansowaniu, odpowiednich proporcjach dobieranych pokarmów, kontroli pochodzenia podawanego psu mięsa czy wystrzegania się wcale nie małej grupy niezdrowych dla pupila warzyw i owoców.

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

fot. Pixabay.com

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także