ASHERA Najdroższy i najbardziej kontrowersyjny kot na świecie

 ASHERA Najdroższy i najbardziej kontrowersyjny kot na świecie

Kot ashera to główny bohater jednego z najgłośniejszych skandali w dziejach felinologii. Mimo, że sporne kwestie pochodzenia rasy są na tyle świeże, że nie doczekały się jeszcze rozstrzygnięcia, to kot zyskuje na popularności. Potrzeby posiadania ashery nie tłumi nawet jego nieprawdopodobna cena.

Kulisy konfliktu

Ashera jako wynik „genetycznych połączeń”  serwala, azjatyckiego kota lamparta oraz kota domowego przedstawiona została przez amerykańską, biotechnologiczną  firmę Lifestyle Pets w 2006 roku. Niedługo po tej prezentacji pojawiły się głosy, że nie jest to prawdą. Dowody mówią, że ashera nie jest hybrydą a „potomkiem” kota rasy savannah kupionego przez jednego z pracowników Lifestyle Pets z hodowli z Pensylwani.  Znaczyłoby to  zatem, że ashera nie jest nową rasą. Potwierdziły to nawet niezależne badania genetyczne. Obecnie spór rozpatrywany jest na ławach sądowych. Jakkolwiek jednak by się nie skończył dodał kotom ashera popularności, a amerykańskiej firmie potężny zastrzyk finansowy.

Niebagatelna cena czyli jaka?

Najdroższy kot świata to wydatek około 30 tysięcy dolarów. Składa się na niego zakup kociaka oraz koszty dodatkowe. Nowy, szczęśliwy posiadacz ashery otrzymuje specjalny pakiet usług, mikrochip identyfikacyjny, certyfikat weterynaryjny, ubezpieczenie, zestaw pielęgnacyjny, transport z kontrolą klimatu a także 10 lat konsultacji u najsłynniejszych lekarzy weterynarii na świecie. Kociaki ashera nie są po prostu dostępne na rynku. Chcąc kupić tego małego lamparta należy w pierwszej kolejności wpłacić zadatek wysokości 6 tysięcy dolarów i uzbroić się w cierpliwość. Kocięta przekazywane są nowym właścicielom w wieku 12 miesięcy, w momencie, w którym hodowcy są w stanie jasno określić charakter i osobowość kota, bez obaw o niepożądane „dzikie” skłonności. Wszystkie kocięta przed sprzedażą są sterylizowane, z jednej strony by zapobiec niekontrolowanym mieszankom genetycznym z drugiej by uniknąć  nieoczekiwanemu upowszechnieniu się ashery.

Jak na boginię przystało

Niepodważalnie ashera z założenia miała być wyjątkowym kotem. Nazwa rasy nawiązuje do starożytnej semickiej bogini, która była uważana za matkę wszystkich istot. Obecnie jest jednym z największych udomowionych kotów, ustępuje wielkością tylko maine coonom. Osiąga wagę 14 kg i nawet do metra długości. Koty te mają wydłużone, smukłe, muskularne ciało, długie, mocne nogi i elastyczny, cienki ogon. Głowa ashery ma kształt klina, jest niewielka i nieco nieproporcjonalna w porównaniu z ciałem. Uszy są szerokie u podstawy, zwężają się i zaokrąglone na końcach, a wyraziste oczy w kształcie migdałów występują w odcieniach zielonego lub złotego. Głównym atutem Ashery jest jej luksusowe futro, przypominające skórę lamparta. Charakterologicznie są to koty bardzo spokojne, czułe przyjazne i towarzyskie. Według zapewnień hodowców zupełnie pozbawione agresji i z wyjątkową cierpliwością tolerujące dziecięce pieszczoty. Z uwagi na ograniczone możliwości uzyskania opinii na temat ashery pozostaje po prostu wierzyć, że zachowuje się jak na boginię przystało.

DW/fot. Flickr

Zobacz także