Akita amerykańska rodem z Japonii. Szpic popularny także w Polsce

 Akita amerykańska rodem z Japonii. Szpic popularny także w Polsce

Akita amerykańska to duży, mocny, solidnie zbudowany, wyważony pies o ciężkiej budowie. Akita amerykańska to wyjątkowo duży pies o bardzo specyficznym charakterze. Łagodny, czuły w stosunku do właściciela, jest też bardzo powściągliwy w relacjach z ludźmi. Jednak jako szczeniak, ma bardziej figlarny charakter, otwarty na innych. Musimy zatem wykorzystać ten moment, aby odpowiednio go wychować. Niekoniecznie jest bardzo wysportowany, uwielbia leniuchować. Okazuje lojalność swojemu panu, którego będzie bronił za wszelką cenę. Kocha dzieci i potrafi się z nimi bawić. Jednak ze względu na duży rozmiar i wygląd misia potrafi być niezdarny.

Akita amerykańska ma takie same pochodzenie jak akita japońska (Akita Inu). Ich wspólni przodkowie mieszkali w regionie Akita na północy wyspy Honsiu w Japonii. Były często używane jako psy bojowe, a wiele z nich krzyżowano z mastifami i tosami, aby uzyskać większe i silniejsze psy. Tendencja ta utrzymywała się aż do zakazu walk psów w 1908 r. Akity prawie zniknęły pod koniec II wojny światowej, a japońskie władze zarekwirowały większość psów wszystkich ras w celu wykorzystania ich skóry do produkcji mundurów wojskowych. Jedyną rasą oszczędzoną przez ten środek był owczarek niemiecki, używany w armii cesarskiej.

Aby obejść ten przepis, niektórzy hodowcy wpadli na pomysł skrzyżowania swoich Akit z owczarkami niemieckimi. Wśród tych psów psy z linii Dewa szczególnie spodobały się Amerykanom, którzy sprowadzili kilka z nich do Stanów Zjednoczonych. To właśnie stamtąd dokonano rozdzielenia między akitą japońską i amerykańską. Ta ostatnia szybko zyskała dużą popularność, do tego stopnia, że ​​American Akita Club powstał w 1956 roku, a American Kennel Club (AKC) uznał rasę już w 1972 roku.

źródło: woopets.fr

fot. centrale-canine.fr

 

Zobacz także