ABC ciąży u psów. Vademecum hodowcy!

 ABC ciąży u psów. Vademecum hodowcy!

Ciąża to szczególny etap w życiu każdej istoty i otoczenia. Zrozumienie procesów zachodzących na różnych etapach ciąży u psa pozwala przejść przez ten moment ze spokojem i radością.

Wśród właścicieli psów utarła się opinia, że ​​pies lub kot, dla swego dobra przynajmniej raz w życiu powinien wydać na świat potomstwo. To mit! Każda ciąża to dodatkowe obciążenie i stres dla organizmu matki. Nie ma korzyści z przysłowiowej „jednorazowej ciąży”. Nie zapobieganie to chorobom układu rozrodczego i innych narządów. Jedynym istotnym powodem dla rozmnażania pupili jest ich wyjątkowość, godna powielenia „pula” genetyczna.

Długość ciąży

Czas od krycia do porodu u psów może się znacznie różnić i trwać od 58 do 72 dni. Możliwe jest dokładne określenie daty porodu jedynie pod warunkiem pewności terminu owulacji, gdyż od tego momentu czas trwania ciąży u suk wynosi zawsze 63 dni +/- 1 dzień. Pamiętać jednak należy, że zawsze możliwe są odchylenia.

Ciążę można podzielić na 3 etapy:

  • implantacja,
  • okres embrionalny,
  • okres płodowy,

Okres implantacji trwa od 0 do 20 dni ciąży. Zapłodnione jajo zaczyna się dzielić. Proces odbywa się w jajowodach, a po 11 dniach zarodek schodzi do macicy, aż do 15 dni zarodki migrują przez macicę. Wkrótce po tym każdy zarodek znajduje odpowiednie miejsce i jest mocowany w ścianie macicy- zaczyna się tworzenie łożyska.

Przed implantacją zarodki żywią się tak zwanym mleczkiem pszczelim, które jest wydzielane przez endometrium. Dopóki zarodek nie zostanie utrwalony, leki przyjmowane przez matkę praktycznie nie mają wpływu na płód. Warto jednak pamiętać, że całkowite wyeliminowanie z organizmu niepożądanych substancji wymaga czasu dlatego dobrze jest gdy do okresu embrionalnego w ciele matki nie ma niebezpiecznych substancji.

Okres embrionalny trwa od 20 do 45 dni po owulacji. Na tym etapie następuje układanie i rozwój głównych układów i narządów potomstwa. Jest to bardzo istotny okres, wszelkie zewnętrzne wpływy na organizm matki w tym okresie (na przykład leki, toksyny, promieniowanie) mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu i powodować wrodzone wady rozwojowe.

Okres płodowy  – okres od 45 dnia ciąży do momentu porodu. W tym okresie płody zaczynają aktywnie rosnąć i przybierać na wadze, zachodzi proces usprawniania narządów i układów oraz przygotowania do życia poza macicą.

Na początku ciąży, w pierwszych 5 tygodniach, maluchy przybierają tylko 30% masy urodzeniowej, a resztę masy w ostatnich 3 tygodniach!

Fizjologiczne zmiany w organizmie w czasie ciąży są znaczące:

  • zwiększony metabolizm;
  • objętość krwi wzrasta o 30-40%;
  • hemoglobina spada (szczególnie pod koniec ciąży) do 25-30%;
  • oddychanie i wzrost częstości akcji serca.

Podczas ciąży u psów w jajnikach ciałko żółte ciąży wytwarza ważny hormon – progesteron. Odgrywa on niezwykle ważną rolę w utrzymaniu ciąży, zapobiega skurczom macicy, obniża barierę immunologiczną endometrium, zapobiegając w ten sposób wydalaniu płodów i utrzymuje szyjkę macicy w stanie zamkniętym. Przy niewystarczającej produkcji tego hormonu płody są usuwane.

Diagnoza ciąży

Na początku ciąży właściciel psa może zaobserwować wydzielinę śluzową ze sromu, powiększenie i różowe zabarwienie sutków (około 3 tygodnia). W trzecim tygodniu mogą pojawić się nudności, wymioty i zmniejszony apetyt. Od piątego tygodnia można zauważyć pierwsze ruchy płodów, wzrost obwodu brzucha.

Wybór metod potwierdzających ciążę jest zdecydowanie szerszy. Wśród nich jest badanie dotykowe, test hormonalny, prześwietlenie, ultradźwięki.

Zwiastuny porodu

U większości psów na dzień przed porodem następuje spadek temperatury ciała. Znajomość normalnych średnich dziennych wahań temperatury ciała psa jest niezbędna, aby nie przegapić tego spadku. Aby to zrobić, należy mierzyć temperaturę w odbycie 3-4 razy dziennie od 55-57 dnia i rejestrować wyniki. Wraz ze zbliżaniem się terminem porodu temperatura może spadać stopniowo przez kilka dni lub nagle. Różnica między normą a minimalną temperaturą prenatalną wynosi 1-1,5 stopnia. Od tego momentu konieczne jest ścisłe monitorowanie psa, ponieważ po spadku temperatury poród z reguły następuje w ciągu 8-24 godzin. Kilka godzin przed porodem temperatura wzrasta do normy. Na 3-4 dni przed porodem brzuch psa opada (plecy wyglądają na cienkie z góry, górna część brzucha jest zapadnięta, dolna zaokrąglona). Ostatnie dni przed porodem pies może wykazywać niepokój, „budować gniazdo”, często oddychać i oddawać mocz. Bliższe prekursory porodu (około dnia) to odmowa jedzenia lub zmniejszenie apetytu (nietypowe dla wszystkich psów), możliwe są pojedyncze przypadki wymiotów, biegunka.

Kompetentne podejście do opieki i utrzymania, zrozumienie potrzeb ciężarnego psa i szczera troska o niego to klucz do narodzin zdrowego, silnego potomstwa i szybkiego powrotu do formy matki po porodzie.

Daria Wyrostkiewicz – napsitemat.com.pl

fot. Pixabay.com

Daria Wyrostkiewicz

Zobacz także