Czy Golden retriever to pies na kaczki, czy pies rodzinny? A może pies terapeuta?

 Czy Golden retriever to pies na kaczki, czy pies rodzinny? A może pies terapeuta?

Na te trzy pytania śmiało można odpowiedzieć, że golden retriever to rasa wszechstronna. Dobrze wychowany i odpowiednio ukierunkowany jest wspaniałym psem myśliwskim, rodzinnym oraz świetnie sprawdza się dogoterapii wywołując uśmiech na twarzy, jest cierpliwy i pozbawiony agresji.

Golden retriever historycznie

Zacznijmy od początku. Historia mówi, że ten złoty retriever jest dziełem hodowlanym lorda Tweedmoutha, który to w latach 1868-1890 krzyżował nowofundlanda z flat coated retrieverem, seterem irlandzkim, irish water spanielem, bloodhoundem, czarnym labradorem oraz nieistniejącym już tweed water spanielem. Celem hodowlanym było otrzymanie aportera o idealnej złotej sierści. Charakterystyczne cechy retrievera, jako psa użytkowego, to wrodzone, instynktowne odszukanie i przyniesienie do przewodnika martwej lub żywej zwierzyny oraz marking (umiejętność zapamiętania miejsc upadku strzelonego ptactwa, szybkie jej odnalezienie i przyniesienie przewodnikowi).

Golden Retriever znakomicie sprawdza się zarówno jako aporter, tropowiec jak i płochacz. Jest to pies silny, odporny na chłód, wytrzymały, znakomicie pływający i aportujący. Dzisiejszy golden retriever to także pies przewodnik, pies asystent oraz pies terapeuta a także pies dość często wykorzystywany na lotniskach w poszukiwaniu narkotyków. Jego dobry węch to kolejny atut.

Goldeny to wspaniała rasa jednak źle wychowamy i socjalizowany bywa problematyczny. Pozostawiony sam sobie może nam zdemolować cały dom z nudów lub ze stresu. Dlatego od szczeniaka należy przygotowywać go do pozostawania samemu w domu.

Spójrzmy na goldena w sposób inny niż pokazują go reklamy. Bez naszej pracy żadna rasa nie będzie idealna. To my kształtujemy psa charakter i sposób w jaki będzie się zachowywał wobec nas i w otoczeniu.

Troszeczkę inaczej o goldenach

Golden retriever to rasa wywodząca się z psów myśliwskich jak już wcześniej wspomniałam. Goldeny mają wiele zalet, ale też kilka wad. Obecnie są to psy kupowane jako psy towarzyszące człowiekowi jednakże trzeba pamiętać, że golden retriever musi mieć sporą dawkę ruchu. Psy te uwielbiają zabawę w aportowanie, a pozostawione same sobie mogą być trudne. Z nudów mogą zacząć demolować ogrody, dom, a o tym nikt nie pisze i nie mówi. Do tego mogą okazać się psami nadmiernie szczekającymi.

U goldena bardzo szybko pozostawionego samemu sobie może wykształcić się lęk separacyjny. Zła socjalizacja szczeniaka i brak nowych bodźców zewnętrznych sprawia, że Golden staje się psem lękliwym. Dlatego wymagane jest od szczeniaka, by nowy opiekun zapewniał psu różnorodność nowych bodźców. Goldeny to psy bardzo uległe, ale zdarzają się też takie z silnym instynktem przewodnictwa. Goldena retrievera prowadzimy łagodnie, ale konsekwentnie.

Goldeny retrievery skrzywdzone przez reklamę

Psy tej rasy pokazywane w reklamach jako psy kanapowe, zabawki dla dzieci nie są do końca pokazywane realnie. Psiaki tej rasy jak każda rasa myśliwska lubią sobie pobiegać, pokopać dziury, poszczekać, taplać się w błocie, każda kałuża jest jego i na przykład w bloku pozostawiony sam może być uciążliwy dla sąsiadów.

Należy pamiętać, że przy małych dzieciach, mimo, że Golden jest psem bardzo łagodnym i ma delikatny uścisk zawsze nadzorujemy zabawy z psem. Rasa ta szybko rośnie i niechcący może zrobić krzywdę dziecku przewracając go.

Podsumowując, golden retriever to pies z dużym potencjałem energii, to rasa uwielbiająca ciągły kontakt z człowiekiem, pozostawiona sama sobie jest problematyczna. Golden retriever to rasa idealna dla rodziny aktywnej, dla rodziny z małymi dziećmi, która świadomie uczy psa i dziecko przebywania ze sobą. Goldeny to psy łagodne, ale zdarzają się osobniki uparte z dużym potencjałem przewodnictwa i mogą zdominować rodzinę jeśli są źle wychowywane. Golden retriever do roku czasu nie może chodzić po schodach. Jest to bardzo ważne dla jego zdrowych stawów. Golden retriever najlepiej czuje się w towarzystwie człowieka i innych psów. Ogólnie to rasa bardzo kochana, uwielbiająca pieszczoty. Goldeny przez całe życie zachowują się jak małe szczeniaczki.

Goldeny uwielbiają mieć coś w pysku. Zdarza się, że kradną różne przedmioty. Warto zaopatrzyć się przy tej rasie w różne zabawki typu szarpaki, piłki itp.

Pies terapeuta i pies przewodnik

Patrząc na goldena widzimy jego oczy i pysk, który wydaje się zawsze uśmiechnięty. Tak wizualnie odbierany jest złoty retriever. I z takiego wizerunku połączonego z uległością , chęcią kontaktu z człowiekiem, niesamowitą cierpliwością wyłania się nam pies z predyspozycjami do dogoterapii. Czasem się śmieję, że to psy błazny, bo chcą każdego rozweselić. Golden retrievery to rasa wyjątkowo pasująca do misji pracy w terapii.

Złoty Aporter został wykorzystany jako pies przewodnik pomagający osobom niewidomym. Pies ten lubi nosić w pysku wszystko. Kocha kontakt z człowiekiem. Zostaje ukierunkowany i świetnie spełnia rolę psa przewodnika.

Złoty retriever ratownik

Pies, który kocha wodę, też został wykorzystany, by pomagać ludziom i ratować im życie. Tak, golden to też pies, który spełnia to zadanie znakomicie. Na wielu plażach możemy spotkać psy tej rasy w szelkach z napisem ratownik. Psy oczywiście takie muszą być odpowiednio przeszkolone. Sam z siebie golden bez odpowiedniego przeszkolenia nie podała zadaniu.

Podsumowując, pies golden retriever to pies wszechstronny, gdzie jego predyspozycje wykorzystywane są do różnych zadań, jednak musi być odpowiednio wyszkolony. Psy tej rasy są świetnymi psami rodzinnymi, ale muszą być dobrze wychowane i socjalizowane, by nie były problematyczne, bez lęku i nudów i nie demolowały nam ogrodu czy domu. To świetne psy dla dzieci, ale od początku muszą być uczone konsekwentnego zachowanie się wobec nich.

Katarzyna Witkowska, Polskie Porozumienie Kynologiczne

Zdjęcia Golden retriever z HODOWLI Tibetan Skarlet

Katarzyna Witkowska

Katarzyna Witkowska

Zobacz także